Allianz Türkiye’den sürdürülebilirlik modeli

Allianz Türkiye, “Allianz Seninle, İyiliğin Yanında” sloganıyla, sürdürülebilirlik stratejisini ve modelini açıkladı. Bir yıla yakın süredir çok sayıda paydaşla çalışılan model, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dayanıyor. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan-Coqui, “Sürdürülebilirlik bizim için bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi değil. Biz iyi bir çevre için, bireylerin, kurumların ve toplumun iyiliği, esenliği için işimizin kendisini sürdürülebilirlik prensiplerine uygun bir şekilde dönüştüreceğiz. Bu yolculukta girişimcilik ve inovasyona destek vererek önleyici çözümler sunacağız” dedi.

Somersan-Coqui ölçümlenmeyen stratejinin yönetilmeyeceğini belirterek “Hedefimize ulaşmak için doğru raporlama ve ölçümlemenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaç doğrultusunda Türkiye’nin sigorta sektöründeki ilk GRI (Global Reporting Initiative) tabanlı raporunu üretecek, oluşturduğumuz sürdürülebilirlik takip modülü ile de kurum performansımızı gün gün takip edeceğiz” dedi.

Allianz Türkiye’nin evrak yükü 2018’de yüzde 80 azalacak

Allianz Grubu’nun dünyanın çeşitli bölgelerinde uyguladığı 150’nin üzerindeki yeşil iş çözümünden Türkiye’ye uyarlanabileceklere odaklanacak olan Allianz Türkiye, Münih’teki İklim Çözümleri Merkezi ile birlikte Türkiye’ye özel raporlar hazırlayacak. Somersan-Coqui iş süreçlerindeki basılı evrak yükünü 2018’e kadar yüzde 80 oranında azaltmayı taahhüt ettiklerini de açıkladı.

Birleşmiş Milletler – Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Yenidoğandan yaşlılara kadar tüm bireyler için hizmet

Bireylerin sadece sağlık açısından değil aynı zamanda finansal ve manevi açılardan sağlam olmaları için ürün ve çözüm geliştirdiklerini söyleyen Somersan-Coqui, Dr. Allianz ile 7/24 medikal danışmanlık verdiklerini, Evimde Güvendeyim hizmetiyle 70 yaş üstü müşterilerin evlerindeki kaza risklerine karşı önlemler aldıklarını, benzer bir hizmeti bebek sahibi müşterilerine de verdiklerini ve yeni doğanlar için Allianz Hemşiresi hizmetleri olduğunu anlattı.

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzalayan Allianz Türkiye’de halihazırda toplam çalışanların yüzde 61’i, yönetimin ise yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Kurum kendi bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliği kurulu da oluşturacak.

Allianz Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler – Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden alıp, uyguladığı 5 madde

Allianz Türkiye’nin sürdürülebilirlik karnesinden kısa kısa

– Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’deki tek küresel sigorta ve emeklik kurumu olan Allianz Türkiye, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin de imzacısı.

– Allianz Türkiye, 2012’den bu yana Çevre, Sosyal ve Yönetişim Prensipleri  ile yönetiliyor.

– 2014 yılından bu yana Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin üyesi olan Allianz Türkiye, derneğin sektördeki ilk üyesi.

– Sürdürülebilirlik komitesi kuruldu. Sürdürülebilirlik modelinin günlük iş akışlarına uygulanması, stratejinin hedeflendirilmesi ve takip edilmesi görevlerini yerine getiren komite, her ay icra kuruluna düzenli raporluyor.

– Karbon ayak izini azaltmak için çaba sarfediyor. LEED Platin sertifikalı kulesi Allianz Tower’ın ofis katlarında da LEED Altın sertifikası bulunuyor.

– Kağıt tüketimini azaltma çalışmalarında basılı evrakın 2016’da yüzde 66’sı dijitale taşındı. 2018 hedefi yüzde 80’e çıkmak.

– TÜSİAD liderliğinde hazırlanan Ekonomi Perspektifinden İklim Değişikliği raporunun ana destekçileri arasında yer alıyor.

– Karbon Saydamlık Projesi’ne ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne raporlayan Allianz, aynı zamanda yıl boyunca gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik performansını GRI standartlarında yayımlıyor. Şirket, geçtiğimiz sene Karbon Saydamlık Projesi’nde rapor şeffaflığından 100 puan aldı.

– Allianz, müşterilerinin, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadelelerine destek olabilmek için dünyanın çeşitli bölgelerinde 150’nin üzerinde yeşil iş çözümü sunuyor. Karbon ayakizini 2006’dan bu yana yüzde 43 düşüren Allianz, düşük karbon üreten alternatif ürün ve hizmetler sunmaya devam ediyor.

– Allianz, 2012 senesinden bu yana karbonnötr bir şirket.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.