artwork

Alışverişlerde mobil etkileşimin önemi

2 sene önce

0

Airship CMO’su Bernardo de Albergaria, yaklaşan yılbaşı alışverişi için markaları uyarıyor ve mobil cihazlara öncelik veren bir strateji belirlemenin önemine dikkat çekiyor.

Savaşları ayrı tutarsak perakendeciler tüm zamanların en uzun ve en zorlu yılbaşı alışverişi sezonuna giriyor.

Çevrimiçi perakende satışlar, ikinci çeyrekte geçen yıla göre %44 artışla 207 milyar doların üzerine çıktı. Karşılaştırma adına, geçen yıl 2. çeyrekte çevrimiçi perakende satışları yıldan yıla sadece %13,3 artmıştı.

Tüketiciler çevrimiçi alışverişe geçtikçe, yolculuğun her adımında gerçek zamanlı sipariş güncellemelerinin yanı sıra anında teslimat beklerler ve bu da satıcılar üzerinde ek bir baskı oluşturuyor.

Haliyle perakendeciler, tüketici talebini karşılamak için yeni kanalları test etmek ve hızla yenilik yapmak zorunda kaldı. Target, Staples ve Walmart gibi eski oyuncular Shipt, Instacart ve Postmates gibi aynı gün teslimat girişimleriyle ortaklık yapmaya başladı.

Perakendeciler gibi markaların da bu tatil sezonunda alışveriş yapanlarla etkileşim kurmak için merkezlerine mobili alarak iş yapmanın yeni yollarını benimsemeleri gerekiyor.

Mobili kucaklayın

Üç aylık planları unutun. A/B testi, pazar payını korumanın ve kontrol etmenin kritik bir yolu. Amerikalı iş insanı Brian Cornell, geçtiğimiz günlerde, bu tatil sezonunda hedef kitle konu olduğunda gerçekten duyarlı ve çevik olmaya önem verdiklerini söyledi. İşi düşünürken çok daha kısa vadeli planları göz önünde bulundurduklarının da altını çizdi.

SMS’ler ve uygulamalar, müşteriyle bireysel ilişkiler kurmanın temel yolları haline geldiği için gerçek zamanlı içgörüler bu tatil sezonunda perakendecilere fayda sağlayacak.

Mobil için bir vaka oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. EMarketer’a göre, mobil satışlar 2020’nin sonunda 314 milyar dolara ulaşacak ve böylece 2016’dan bu yana %155’ten fazla artacak. Akademik araştırmalar, perakende uygulama kullanıcılarının %33 daha sık satın alma yaptığını ve uygulama dışı kullanıcılardan %37 daha fazla harcadığını ortaya çıkardı.

Etkileşim için yeni temas noktaları oluşturun

Sosyal mesafe kuralları hala gündemde olduğundan, birçok tüketici çevrimiçi satın alıp mağazadan teslim almanın (BOPIS) yanı sıra çevrimiçi satın alıp mağazada iadeyi (BORIS) de benimsiyor.

Pandemiden önce tüketicilerin %40’ı düzenli olarak BOPIS kullanırken, %31’i BORIS kullanıyordu. COVID sonrası bu rakamların artış göstermesi bekleniyor. Bu, ticaret yapanlar için de yeni fırsatları beraberinde getiriyor.

Temassız mobil cüzdan işlemleri, mağazalarda alışveriş yaparken güvende kalmak isteyen tüketiciler için cazip hale gelecektir. Perakendeciler, müşterileri çekmek için Google Pay, Apple Wallet ve Samsung Pay gibi cüzdanlara teklifler gönderip işbirliği içine girebilirler.

Müşteriler, siparişlerinin teslim alınmaya hazır olup olmadığını, kapılarının önünde mi durduğunu veya iade işlemlerinin işlenip işlenmediğini bilmek ister. Satın alma sonrasındaki etkileşim de mesajlar alakalı olduğu sürece bağlılık oluşturur.

Tüketiciler ister çevrimiçi ister mağazada satın alıyor olsun, perakendeciler onları metin mesajları, anlık bildirimler ve e-posta yoluyla planlı bir şekilde meşgul etmeli. Müşteriler, siparişlerinin teslim alınmaya hazır olup olmadığını, kapılarının önünde mi durduğunu veya iade işlemlerinin işlenip işlenmediğini bilmek ister. Satın alma sonrasındaki etkileşim de mesajlar alakalı olduğu sürece bağlılık oluşturur.
Bu tatil sezonunda başarıya ulaşmak için perakendecilerin, tüm tüketici alışveriş yolculuğu boyunca özen göstermesi gerekir. Bunu yapmak için de mobil cihazlara öncelik veren bir stratejiyle meşgul olmak kesinlikle bu işin anahtar olacaktır.

Bernardo de Albergaria,

Airship CMO’su

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.