Alışveriş için ilk tercih: mobil uygulamalar

GroupM koronavirüs salgını ile değişen tüketim alışkanlıklarını araştırmaya devam ediyor. Mobil uygulamalar, alışveriş yaparken ilk tercih edilen araçlardan biri oluyor.

Tüketicilerin alışveriş yaptığı kanallardaki değişimleri incelediğimizde, içerisinde bulunduğumuz salgın döneminde 1. fazda alışveriş yapılmaya başlanan ilk kanal bakkal olurken, 2. fazda ise alışveriş yapılmaya başlanan kanallardan ilki %11 ile mobil uygulamalar (Getir, Banabi, Migros Sanal Market vb) oluyor ve bakkal %8 ile ikinci sıraya geriliyor.

1. fazda tüketiciler için özellikle daha kendi yaşam alanlarına yakın, bildiği & tanıdığı hijyen-temizliğinden emin olduğu, mahalle bakkalları veya manavları ön plandaydı. Dijital kanallardan alışveriş yüksek oranlarda tercih edilmesine rağmen, tüketicilerin ilk dönemde onlinedan yaptıkları panik alışverişinde, ürün tedariği & teslimat süresi sorunu olması, kısa dönemli küçük mahalle işletmelerinin daha fazla tercih edilmesini sağladı.

Fakat bu durumun salgının ilerlediği ikinci fazda değiştiği gözlemlendi. Markaların bu dönemde tüketici talebini karşılayacak ürün tedariğini sağlaması ve teslimat süreçlerini iyileştirmesiyle birlikte, tüketicilerin sosyal izolasyonun getirdiği kısıtmalarla birlikte alışveriş yapmaya başladıkları kanallar ve frekansı arttırdıkları kanallarda dijitalin öne çıktığı görülüyor.

Aynı zamanda evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte tüketicilerin daha ağırlıklı, zaman geçirmeye yönelik hobi, boş zaman aktivitesi amaçlı ürünleri hizmetleri almaya yöneldiği ve bu nedenle %26’ının Trendyol, Hepsiburada gibi e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya başladığı gözlemleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.