Alışveriş deneyiminde teknoloji dönemi

Deneyim pazarlamasının, alışveriş deneyimini her zamankinden faydalı ve eğlenceli bir hale getirdiğini söyleyen Özgün Özkalay, alışverişçilerin ihtiyaçlarını doğru okumanın gerektiğini belirtiyor.

eBay… Perakende markası Myer ile iş birliği yaparak dünyanın ilk sanal gerçeklik mağazasını lanse etti.

Kültürel, ekonomik, politik, çevresel ve toplumsal değişimler ve içinde yaşadığımız iletişim çağı… Yani yaşadığımız dönemin ruhunu yansıtan her türlü değişim ve dönüşüm alışveriş davranışlarını hızlı ve çoğu zaman geri dönülmez bir şekilde etkiliyor. Cüzdanındaki parayı en etkili ve en yüksek tatmini sağlayacak şekilde harcamayı isteyen alışverişçilerin içinden geçtiği değişimin hızı zaman zaman iletişimcilerin ve pazarlamacıların yakalayabildiklerinin ötesinde.

Diğer taraftan, teknolojinin hayatımıza getirdiği yeni deneyim fırsatları, alışveriş deneyiminin kendisini her zamankinden daha oyuncaklı, eğlenceli ve fayda odaklı bir hale getiriyor.

Alışverişçilerin, kişiye özel ürün/hizmet, deneyim ve kolaylık gibi temel ihtiyaçları değişmezken; bu ihtiyaçların karşılanması için tasarlanabilecek kurgular ve fikirler heyecan verici bir noktaya doğru hızla ilerliyor. Alışverişte teknoloji deneyimi, alışverişçiler için daha kolay ve süzülmüş bilgi, eğlence, yenilik ve hız demek.

Tüketicilerin hiçbir şeye kolay kolay şaşırmadığı, ürün ve hizmet yenilikleri konusunda beklentilerin ve tatmin olma eşiğinin oldukça yükseldiği bu yeni dönemde teknoloji odaklı deneyimler satın alma davranışlarını etkiliyor. Beklentileri şekillendiriyor. Yeni davranışsal trendleri tetikliyor. Bugün sadece tüketicinin hayatına ve arzularına karşılık gelen hizmet ve ürünler yaşıyor.

Google cardboard’ların eğitim hayatına girdiği, tasarımcıların tiltbrush ile 3 boyutlu alanda çizim yapabildikleri, drone’ların bir yolcu taşıma aracına dönüştüğü, holoportation teknolojisiyle iletişimde çığır açılmaya hazırlanan bu zamanda; alışveriş deneyiminin de promosyonlardan, çekilişlerden, dikkat çekici ambalajlardan ve standart tanzim, teşhir uygulamalarından ibaret kalması beklenemez. Teknolojiyi, alışverişçilerin duygusal beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik online ve offline perakende deneyimine dönüştüren heyecan verici uygulamaların bazılarına bakalım:

Akıllı buzdolabı ile akıllı alışveriş dönemi

Samsung Family Hub buzdolabı ile mutfak alışverişinde yeni bir dönem başlıyor. Samsung ve MasterCard iş birliği ile geliştirilen bu yeni uygulama ile buzdolabının üzerindeki akıllı ekranından farklı perakendecilerin online alışveriş sitelerine girilip, istenen ürünler tek bir sepette toplanıp, MasterCard ile anında ödeme yapılabiliyor.

Groceries by MasterCard’ın bu uygulama üzerinde sunduğu en önemli nimet kuşkusuz, tüm ürünleri tek bir sepette toplayıp, tek bir seferde ödeme imkanı sunması.

En doğru ürünü seçtiğinden emin olmak

North Face… Watson ile gerçekleştirdiği uygulamayla alışverişçileri doğru sorularla en uygun ürüne yönlendiriyor. 

Özellikle ilginçliği yüksek, fiyat performans kalitesinin çok önemli, çeşidin bol olduğu ürün kategorilerinde, alışverişçilerin “en doğru ürünü seçme” anksiyetesi çoğu zaman alışveriş deneyimini keyiften çok strese dönüştüren bir sorun.

Özellikle ürün teknolojilerinin çeşitlendiği ve seçeneklerin sonsuz olduğu kategorilerde, opsiyonlar arasında kendini kaybolmuş hisseden alışverişçilerin imdadına yetişen uygulamalar var. North Face’in Watson ile birlikte geliştirdiği inanılmaz derece akıllı yeni uygulama, alışverişçileri doğru sorularla ihtiyaçlarına en uygun ürüne yönlendiriyor.

Bir kış montunu düşünelim… Alışverişçi uygulama üzerinde, montu nerede giyeceğini, montla hangi aktiviteleri yapacağını, ne kadar ağırlıkta bir mont tercih edeceğini hatta üretim malzemesini bile paylaşabiliyor.

Böylece alışverişçilerin, her biri üstün tekstil teknolojilerine sahip sonsuz ürün seçenekleri arasında kaybolmaksızın, uygulama üzerinden opsiyonları otomatik olarak eleniyor ve alışverişçilere sadece renk ve model seçmek kalıyor.

Mood’una uygun Uniqlo

Nörobilim alışverişçilerin hizmetinde… Uniqlo Sydney, mağazasında kurduğu Nörobilim alanında, alışverişçilerin ruh hallerine uygun ürünü bulmalarına yardımcı oluyor. Tişört alışverişini unutulmaz bir oyuna dönüştüren yeni bir mağaza deneyimi…

Uniqlo Sydney… Tüketicilerin ruh hallerine uygun ürünü bulmalarına nörobilim aracılığıyla yardımcı oluyor.

Noel alışverişi stresine teknolojik çözüm

Yapılan araştırmalara gore, alışverişçiler Noel alışverişlerinin 32. dakikasında doğru hediyeyi seçme stresinden bulanıp, sıkılmaya başlıyorlar. Bu içgörüden hareketle eBay, insanların aklından geçen hediyeyi bulmalarına yardımcı olacak yeni bir deneyim tasarladı.

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde, gösterilen ürünler arasından alışverişçinin hangi ürüne heyecanlandığını, hangi ürünü sevmediğini, hangi ürünü merak ettiğini hızlıca eleyerek, insanların seçeneklerini azaltmasına yardımcı olunuyor.  

İlk VR departman store eBay’den

eBay, Avustralyalı perakende markası Myer ile iş birliği yaparak dünyanın ilk sanal gerçeklik mağazasını lanse etti. Samsung Gear VR üzerinden çalışan VR uygulaması ile insanlar binlerce ürünü 3 boyutlu olarak inceleyip, ürün özelliklerini kıyaslayıp satın alabiliyorlar. Ayrıca uygulama, alışverişçi davranışlarını analiz ederek ürün önerisinde de bulunuyor. 

Amazon’dan kasasız alışveriş

Amazon… Alışverişçilerin kasada ödeme yapmadan çıkabildikleri yeni bir alışveriş deneyimini Amazon Go ile başlattı.

Amazon alışverişçilerin sıra beklemeden ve kasada ödeme yapmadan sepetlerini doldurup çıkabildikleri yepyeni bir alışveriş deneyimini Amazon Go konsepti ile başlattı. Alışverişçiler Amazon Go uygulamalarını okutarak mağazaya giriyorlar. Sepetleri ile online hesapları entegre olduğundan, istedikleri raftan istedikleri ürünü aldıkları anda, ürünleri eş zamanlı olarak online sepetlerine de girmiş oluyor. Alışveriş sırasında vazgeçilip rafa geri bırakılan bir ürün de yine aynı şekilde online sepetten otomatik olarak çıkıyor. Alışveriş tamamlandıktan sonra mağazadan çıkıldığı anda ödeme sanal kart ile otomatik olarak tamamlanıyor.

Ürünün performansını gerçek hava koşullarında deneyimleten mağaza

Bisiklet kıyafetleri ve aksesuarları markası Rapha, Londra’daki flagship mağazasında kurduğu deney odasında, bisiklet kıyafetlerinin ve aksesuarlarının zorlu hava koşullarındaki performansını alışverişçilere deneyimleterek kanıtlıyor.

Alışverişçiler, kurulan alandaki sabit bir bisiklet üstünde, 50 kilometre hızında esen rüzgarı ve 0-30°C arasında değişen hava koşullarını deneyimleyerek kıyafet alışverişlerini tamamlayabiliyorlar.

Rapha… Kurduğu deney odasında bisiklet meraklılarına deneyim pazarlaması örneğini sunuyor.

Mini “fashion” bar

Fransız moda markası Pinkie, seyahat sırasında hava koşullarına uygun kıyafetlerin hep bavula konmayı unutulduğu gerçeğinden hareketle, otellere “fashion” bar kurarak alternatif bir satış noktası yarattı.

Yağmurluk, şemsiye, güneş gözlüğü, rüzgarlık gibi seyahat sırasında ihtiyaç duyulabilecek kıyafet ve ev aksesuarları, etiketleri ve fiyat menüsüyle birlikte otel odalarına yerleştiriliyor. Misafirler istedikleri kıyafeti seyahatleri boyunca kullanıp, otelden çıkış yaparken satın aldıkları kıyafetleri de ödüyorlar.

Özetle, alışveriş ihtiyaçlarını ve içgörüleri doğru okuyarak, bu içgörülere teknoloji desteği ile geliştirilen eşsiz deneyimler tasarlama dönemindeyiz. Sıradan alışveriş anlarını, unutulmaz deneyimlere dönüştürmenin formülü buradan geçiyor ama tek bir gerçek hiç değişmiyor: O da, alışverişçilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru okumak gerekliliği…

Özgün Özkalay

Head of Strategic Planning
Geometry Global

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.