Alışveriş alışkanlıklarımız değişiyor

GroupM Türkiye ekibi, koronavirüs salgını ile birlikte kullanıcıların medya tüketiminde, kategori tüketiminde, sosyal yaşamında ve alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimler oluyor ve beklentileri ne yönde değişiyor gibi konuları 3 fazdan oluşan 1500 kişinin katıldığı anketle inceleyerek, analiz ediyor.

COVID-19 salgınıyla birlikte dünyamız nasıl değişiyor, neye evriliyor ve tüketiciler “yeni normale” nasıl adapte oluyor… Özellikle alışveriş alışkanlıklarımızın ilk panik sonrasında yiyecek, içecek ve temizlik gibi en temel ihtiyaçlara döndüğü görülüyor. Artık yeni lüks sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir çevre haline geliyor.

Sağlığı ilgilendiren temizlik ve hijyen ürünlerine olan istek her zaman öncelikli olurken, lüks kategorisi geriledi.

Salgın sonrası önceki döneme kıyasla tüketicilerin %68’i salgın ürünlerinin satın alım sıklığını arttırdı. %58 ev temizlik ürünlerini daha sık almaya başladığını belirtirken, %54 ise taze meyve ve sebze ürünlerini önceki döneme kıyasla daha fazla aldığını belirtiyor. İlk fazda öne çıkmayan kağıt ürünler ikinci fazda tüketicilerin odağına girdi, tüketicilerin %50’si tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünleri daha sık aldığını belirtiyor.

Salgın dönemindeki finansal belirsizlikle birlikte, tüketicilerin alışveriş yaparken salgın bittikten sonraki dönemde almak üzere ertelediği kategoriler %21 kıyafet ve aksesuar, %17 beyaz eşya, %16 otomobil ve %15 elektronik ürünler oluyor.

Alışverişin tamamen bırakıldığı kategoriler öncelikli olarak sağlık kaygısıyla birlikte %38 alkol olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında %32 lüks ürün, %28 ise araba satın alımını tamamen bıraktığını belirtiyor.  

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.