artwork

Ali Saydam: Özel günlerdeki iletişim çalışmalarının esas amacı ticaridir

5 sene önce

0

Özel günleri kutlamanın tek amacı ticari midir yoksa kurumlar farklı hedeflere de sahip olabilirler mi? Kutlanan özel günler kurumsal duruşla desteklenmezse neler olur? Akılda en çok kalan özel gün iletişimleri neler? Bersay İletişim Danışmanlığı Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Ali Saydam‘a konu hakkındaki fikirlerini sorduk.

Ali Saydam, Bersay İletişim Danışmanlığı Yönetim Kurulu Onursal Başkanı

 

Özel gün iletişim çalışmaları, üç C harfi ile özetlenen üç adet özellik bir araya gelince işlevlerini yerine getiriyor: Creativity (yaratıcılık), Consistency (tutarlılık) ve Continuity (devamlılık).

Özel gün iletişimlerinde farklılaşmak mümkündür. Ülkemiz insanının karar alma davranışları üzerinde duygularına hitap edilmesi büyük önem taşır. Tabii bir de değerlerine uygun mesajlar ve yaratıcılıkla süslenmiş çalışmalar ortaya konabilirse, o zaman rekabetten ayrışmak hiç de zor değildir.

Firmalara iletişim fırsatı tanıyan olanaklar arasında Sevgililer Günü, bayramlar ve tüm diğer günler de sayılabilir. Tüketimi, perakende sektörünü hareketlendirmek için kullanılan olanaklardan biri olarak değerlendirmekte yarar vardır. Bu günleri kimin nasıl kullandığı ise farklılığı yaratır.

Özel günlerdeki iletişim çalışmalarının esas amacı ticaridir. İtibarı artırmaya yönelik olanlarını da görmek mümkünse dahi itibar yönetiminin amacının da ticari başarıya hizmet etmek olduğu düşünülürse, tüm sistemi kavramak mümkün olabilir. Ticari başarı odaklı bu iletişim çalışmalarının “toplumsal konularda gelişime önayak olmak” gibi ‘ulvî’ bir iş hedeflerinin olmadığı da anlaşılır.

Markalar savundukları değerleri ‘kurumsal duruşlarıyla destekleyemediklerinde’ inandırıcılıklarını yitirirler. Örneğin, yıl içinde iletişim stratejisi ve uygulaması konusunda hiçbir somut çalışması olamayan kurum ya da markaların birden belli bir günde ortaya çıkıp muazzam işler (!) yapmaya çalışmaları ve sonra tekrar suskunluk içine girmeleri; o günlerde yaptıkları iletişim harcamalarının tamamen boşa gittiğine işaret eder.

 

Ali Saydam’ın aklında en çok kalan örnekler:

Filli Boya, 10 Kasım ve 8 Mart

Koç Holding, 10 Kasım

ING Bank, “Cesaretin Yeter” Kadınlar Günü filmi

THY, Doğtaş, Onur Air 18 Mart filmleri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76’ncı sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...