Alametifarika’dan Norman McLaren’e gönderme

Alametifarika, Zaman Gazetesi’nin 27’inci yaşı için hazırladığı “Zaman Kardeşlik Zamanı” reklam filminde ünlü Kanadalı animasyon ve film yönetmeni Norman McLaren‘e gönderme yaptı ve McLaren’in 1952’de çektiği, “En İyi Belgesel” dalında Oscar alan Neighbours adlı kısa filmini reklama uyarladı.

Reklam filmi 4 Kasım akşamı televizyon ve internet sitelerinde yayınlanmaya başladı ve #Zaman27yaşında hashtagi ile de Twitter’dan duyuruldu.

Alametifarika tarafından hazırlanan reklam filmini Can Ulkay yönetti. Müziğini Hüsnü Şenlendirici yaparken, bestesi Nil Karaibrahimgil‘e ait.

 Zaman Gazetesi’nin “Zaman Kardeşlik Zamanı” adlı reklam filmi

[youtube id=”11KfcFJn41c” width=”600″ height=”350″]

 

Norman McLaren’in 1952’de çektiği “Neighbours” adlı kısa filmi

[youtube id=”4YAYGi8rQag” width=”600″ height=”350″]

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Mustafa Uslu diyor

  Fikir çalmanın adı ne zamandan beri “gönderme” oldu. Artık eskisi gibi çalma çırpma durumları gizlenemediği için bu sefer baştan filancaya gönderme yaptık gibisinden bir kılıf uydurulmuş. Böyle bir gönderme yapmanın kime ne faydası var allasen. Bilinmeyen bir filme ve tanınmayan bir yönetmene gönderme yapmak reklamcılıkta bir katma değer filan değildir. Bunun adı olsa olsa minareye bir kılıf uydurma olur. Bu gönderme uydurmacasını sadece reklamverene yurtturabilirler. Başka da kimse yutmaz.

 2. Murat diyor

  Gerçekten Mustafa Bey’e katılmamak elde değil. Reklamı çok beğenmiştim. Her çıktığında da ilk kez izliyorcasına tekrar izliyordum. Gönderme dediğimiz şey direk uyarlama olmuş sanki.

 3. Ceyda diyor

  Birebir aynısı üretilmek yerine biraz daha yaratıcı dokunuşla değiştirilebilir, geliştirilebilirdi. Bu kadar benzeri yapılacaksa zaten “yaratıcı” ekibe gerek yokmuş.

 4. John Galt diyor

  Çalanla çalmayan hiç bir olur mu? Bırakın çalanlar çalsın. Fark ortaya çıksın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.