Site icon Campaign Türkiye

Asna, yarın son yolculuğuna uğurlanıyor

Türkiye’ye halkla ilişkiler mesleğini kazandıran, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B’nin kurucusu, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve iki dönem başkanlık yapan, gazeteci, yazar Prof. Dr. Alâeddin Asna yarın son yolculuğuna uğurlanıyor.

Bir dönem Dekanlığını da üstlendiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde uzun yıllar boyunca yetiştirdiği öğrencilerle mesleki eğitime büyük katkılarda bulunan Prof. Dr. Asna, 6 Ağustos Perşembe günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben, Karacaahmet’teki Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek.

Amerika’daki Michigan State Üniversitesi’nde aldığı Yüksek Lisans eğitimiyle, Türkiye’nin akademik bilgiye sahip ilk PR uzmanı olan Alâeddin Asna, 1974 yılında Türkiye’nin bu alanda faaliyet gösteren ilk şirketi A&B Halkla İlişkiler’i kurdu. Yalnızca kamuoyunun değil, iş dünyasından pek çok kuruluşun bile halkla ilişkilerin kapsamını tam olarak bilmediği yıllarda, mesleğin tanınması, gelişmesi ve itibar kazanması için büyük çaba sarf etti. Tamamen akademik çalışmalara yönelerek 1995 yılında aktif görevi bıraktığı A&B’de yetiştirdiği ve liderlik ettiği profesyonellerle, sektörün gelişmesinde önemli rol oynadı. Prof. Dr. Asna, yazdığı 12 kitapla, ülkemizde mesleğin ilk literatürünü oluşturanlar arasında yer aldı.

 

 

Exit mobile version