Aktivist markalar gençler tarafından tercih ediliyor

Markaların iyi bir amaca yönelik ürün ve hizmetler üretmesi, son yılların gündem maddeleri arasında yer alıyor. Channel 4’un İngiltere’de yaptığı bir araştırma markaların bu tavrını destekliyor. Aktivist markalar gençlerin büyük bölümü tarafından tercih ediliyor.

Channel 4 çeşitlilik içeren kampanyaları ödüllendiriyor

Channel 4’un satış departmanı tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre gençlerin %55’i, markaların dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekle yükümlü olduğunu düşünüyor. Diğer yandan, araştırmaya katılanların %45’i ürün ve hizmet satışını yeterli buluyor.

İletişimlerinde toplumsal sorunlara vurgu yapan marka iletişimleri, 16-24 yaş arası gençlerin %60’ının ilgisini çekerken, bu oran 35-44 yaş arasında %55’e, 45 yaşından büyüklerde ise %37’ye düşüyor.

Aktivist markalar daha hızlı büyüme potansiyeline sahip

16-34 yaş aralığındaki katılımcıların %56’sı etik değerleri göz önünde bulundurarak üretim yapan markaların daha kaliteli olduğu görüşünde. Bu durum, Unilever’in “sürdürülebilir yaşam” odaklı markalarının neden daha hızlı büyüdüğünü de açıklıyor. 16-34 yaş aralığındaki katılımcıların %56’sı ve 35 yaşından büyüklerin %44’ü etik değerler gözetilen üretilen ürünlere daha fazla ödeme yapmaya yatkınken, katılımcıların %41’i, değerlerine inanmadığı bir markayı boykot ettiğini belirtiyor.

Araştırmaya katılanların %60’ı, markaların sosyal problemler hakkında diyalog başlatma gücüne sahip olduğu görüşünde. Ancak ülkenin büyük şehirlerinden biri olan Londra’da yaşayanlar, İngiltere’nin kalanına oranla bu konuda daha duyarlı.

Channel 4 reklamcıları bir araya getiriyor

Channel 4 yetkililerinden Jonathan Lewis, aldıkları sonuçlara göre marka iletişiminde değerleri vurgulama temasının henüz doyma noktasına ulaşmadığı görüşünde. Ancak insanların beklentilerinde bir nokta dikkat çekiyor: Aktivist markalar samimi davranmak, içinde bulundukları sektörle tutarlı olmak ve doğru mesaj iletmek zorunda.

Channel 4 bu araştırmayı, reklamcılık sektörünün temsilcilerini bir araya getirmek üzere hayata geçirdiği “PL4Y presents…” etkinlik serisi için yaptı. Seride sektörü ve toplumu ilgilendiren konular ele alınacak.

Markaların bir değere yönelik iletişim yapmasıyla ilgili farklı bakış açılarını burada ve burada bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.