Akıllı telefon kullanımı mobile güç veriyor

Son günlerde özellikle MMA’nın yayınladığı mobil reklam pazarı verilerini destekleyecek ve farklı görüşler oluşturacak haberleri paylaşıyoruz.

Mobil Pazar iletişim kanalı olarak akıllı telefonların odak noktasına olduğu günden beri hızla büyüyor. Hayatımıza KVKK gibi oluşumların girmesine neden oluyor….

Gelin bu hafta yayınladığımız birçok habere son bir ek yapalım ve Network ile GittiGidiyor’un verilerine bir göz atalım.

Network 2018 yılında %23 büyüdüğünü duyurdu. Network’ün online mağazasını 13 milyon kişi ziyaret etmiş. Online mağaza %42’lik büyüme gerçekleştirmiş. Online mağaza satış cirosunun ise %22’sini Network mobil alışveriş uygulaması sırtlanmış.

Alışveriş platformlarının yanında markaların kendi oluşturduğu mobil uygulamalar ve internet sitelerinin de alıcıya güven alışamaya başladığı, ilgisini çektiği görülüyor.

 

GittiGidiyor’da her 10 satıştan 6’sı mobil üzerinden gerçekleştirildi.

GittiGidiyor’un 23 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Toplam satış hacminde ise mobil %50’lik paya ulaşmış 2018 yılı boyunca. Önceki yıla (2017) göre %45’lik artış gerçekleştirmiş. Yanı sıra mobil uygulama indirme sayısı da 9 milyona ulaşmış. Böylece GittiGidiyor %40 büyümeyle 2018 yılını kapatıyor.

GittiGidiyor demografi ve lokasyon için oluşturduğu verilerde en çok alışveriş yapan kişi yaş aralığının 25-31 olduğunu belirtiyor. En çok satın alınan ürünler ise bebek bezi, cep telefonu ve kedi maması. Alışveriş sıklığını en çok arttıran şehirler ise: Samsun, Denizli, Hatay, Mersin ve Manisa olarak sıralanıyor.

 

İlgili haberlerimiz:

 

Türkiye mobil reklam pazarı hızla büyüyor

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.