Akbank hayatın kalbinde

Bu yıl 70. yaşını kutlayan Akbank, “Yıl 2018, biz 70’iz” ve “#birgülüşün70” kampanyalarının ardından bankacılık sektörüne getirdiği yeni teknolojilerin de iletişimini yapmaya başladı. Müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamanın ötesinde, tüketicilere geleceğin bankacılığını bugünden sunan banka, “Akbank hayatın kalbinde” iletişimiyle yoluna devam ediyor.

Günlük yaşamdan ilham alan teknolojiler sunan Akbank hayatın kalbinde.

Akbank müşterilerinin %36’sı, çalışanlarının da yaklaşık %70’i 1980 sonrası doğan millennial kuşaktan. Müşterilerinin de çalışanlarının da artık daha mobil, genç ve yüksek beklentilere sahip olduğunu gören Akbank, sadece iletişim çalışmalarını değil, bankacılık teknolojilerini de bu yönde yürütmeye karar vermiş. Buna bağlı olarak tüm iş süreçlerini değiştirmeye, hizmet anlayışını ve şube tasarımlarını da yeni neslin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirmeye karar vermişler.

Günlük hayattan ilham alan bir marka

Kültürel değişimi de beraberinde getiren bu dönüşüm sürecinin bir ayağı da 100’e yakın Akbank çalışanının “Bankayı sıfırdan kursak süreçlerimiz nasıl olurdu?” diye düşünmesi ve bu yönde yenilikçi çalışmalar yürütmesiyle şekillenmiş. Yeni iletişim dünyasını da insana dair dönüşümle şekillendiren Akbank, “Yeni nesil teknolojiler değil yeni nesil insanlar, high tech değil human tech, uzak gelecekten değil günlük hayattan ilham alan bir marka” bakış açısıyla hareket ediyor.

Yeni nesil tüketicilerin günlük alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak yenilikçi bankacılık teknolojileri geliştiren Akbank hayatın kalbinde olduğunu üç reklam filmiyle ortaya koyuyor.

Selfie’yle girişten mesajla para göndermeye…

Selfie ile giriş

Akbank, günlük hayatın içinde olan ve hayatımızı kolaylaştıran yüz tanıma teknolojisini bankacılık uygulamalarında kullanan ilk banka oldu.

Chatbot ile mesajlaşarak para transferi

Dijital teknolojideki gelişmeleri bankacılık ürün ve hizmetlerine aynı hızda uyarlayarak müşterilerinin hizmetine sunan Akbank, artık Chatbot teknolojisi ile mesajlaşarak para transferi yapabilme imkanı sunuyor.

Telefonu salla kredini gör

Akbank Direkt kullanıcıları, kullanabilecekleri kredi tutarını sadece telefonlarını sallayarak öğreniyor ve dilerlerse kredilerini anında hesaplarına aktarabiliyor.

Kampanya künyesi

Reklamveren: Akbank

Reklamveren Yetkilisi: Murat Göllü, Özge Baran, Burcu Eriş, Özde Gırgırlar, Neslihan Silen

Reklam Ajansı: TBWA\Istanbul

CCO: İlkay Gürpınar

Kreatif Direktör: Arkın Kahyaoğlu

Yaratıcı Ekip: Yiğit Karagöz, Emir Yüksel, Bilge Tekin, Önder Dündar, Gökhan Buluk, Halil Gökhan Tuna, Ali Erkmen, Kerem Önuçak, Ayşe Şişmanoğlu

Marka Ekibi: Ela Bilgisel, Funda Eriş, Yasin Özhan, Birgül Çavuşoğlu, Gökçe Ballı

CSO: Toygun Yılmazer

Stratejik Planlama Ekibi: Ceren Şehitoğlu, Dilara Çelikkanat

Prodüksiyon Ekibi: Evrim Saraçoğlu, Dilan Davutoğlu, İrem Akalın

Post Prodüksiyon: Anima

Yönetmen: Aytuğ Üngör

Müzik: Emre Irmak / Jingle Jackson

Dış Ses: Okan Bayülgen

Medya Ajansı: Mediacom

Kullanılan Mecralar: TV, internet, sinema, outdoor, basın, radyo

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.