Site icon Campaign Türkiye

Airbnb bütçesi dar olan genç gezginlere odaklanıyor

Özel oda rezervasyonu için yeniden tasarlanan özelliği tanıtan kampanya, ekonomik gerilemenin ortasında kısıtlı bütçeyle seyahat edenleri hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün turizmin pandemi öncesi seviyelere döneceği tahminiyle bu yaz seyahat sezonunun rekorlara ulaşması bekleniyor ancak devam eden ekonomik gerilemeyle birlikte seyahat tutkusu, yüksek fiyatlar ve daralan bütçeler üzerine kurulu.

Airbnb yaz sezonuna hazırlanırken, gezginlerin oranın yerlisinin sağlayacağı özel oda konaklamaları araması yapabileceği yeni bir kategori olan Airbnb Rooms’u tanıtmaya odaklanıyor. 3 Mayıs’ta lanse edilen Rooms kategorisi, 1 milyondan fazla özel odadan oluşan bir grup sunuyor ve “Host Passport” adlı bir profil sayfası aracılığıyla ev sahipleri hakkında ayrıntılar sağlıyor.

11 Mayıs’ta başlatılan özelliği tanıtan reklam kampanyası, daha fazla insanın yaz seyahatlerinde tasarruf etmenin yollarını araması üzerine gelişti. Bir basın açıklamasına göre; geçen yıl özel odalarda tek gecelik konaklamalar bir önceki yıla göre %40 arttı. Platformda listelenen özel odaların %80’inden fazlası gecelik 100 $’ın altında, gecelik ortalama ücret ise 67 $. Reklamların birinde bir çift, Kyoto’daki ev sahibiyle suşi yapmayı öğrenirken başka bir grup gezgin, ev sahibinin tavsiyeleri sayesinde Floransa’da görülebilecek en iyi yerleri ziyaret eder.


Airbnb Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Nancy King, Campaign US’e verdiği demeçte kampanyanın Rooms’u yeniden kullanıma sunmak ve daha genç kitleleri çekmek istediklerini söyledi. “Airbnb denince akla gelen birinin evinde bir odada kalmaktı. Airbnb böyle başladı ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pandemi sırasında insanlar birbirlerinin evlerinde kalmayı bıraktı. Bu, bize ürünü ve onu nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz hakkında gerçekten düşünme fırsatı sağladı.” dedi.

Airbnb daha önce hiç Rooms reklamı yapmadığını fark etti ve çoğu insanın normale dönmesine rağmen birinin evinde kalma konusunda hâlâ tedirgin olabileceği bir zamanda, onu yeniden tanıtmanın yollarını düşünmeye başladı.

“Bir yabancıyla kalma fikri çok mantıksız. İnsanların yaşayabileceği en kötü durum senaryosunu tahmin ediyoruz.”diye açıkladı King. İnsanlar maddi anlamda karşılayabilecekleri konusunda endişe duyduklarından ve yıllarca süren izolasyonun etkilerini yaşadıklarından, Rooms’u yeniden tanıtmak için iyi bir zaman gibi geldiğini de sözlerine ekledi. Airbnb, kampanyayla birlikte Rooms ürününü, tamamen yeni bir arayüz, tek dokunuşla kaydetme ve istek listesine eklenen evlerin müsaitlik durumunu gösteren geliştirilmiş bir takvim dahil olmak üzere yeniden tasarlanmış istek listeleriyle güncelledi.

Ayrıca arama sonuçları, fiyat filtresi, haritalar ve listeleme sayfaları da dahil olmak üzere tüm uygulamada vergiler hariç toplam fiyatı ücretlerle birlikte görüntüleyebilme seçeneği olan toplam fiyat gösterimini ekledi. Son şeffaf check-out talimatları, konukların rezervasyondan önce kayıt sayfasında çıkış talimatlarını görmelerine ve evden ayrılmadan önce bir hatırlatma almalarına olanak tanır. King: “Marka pazarlamasına yatırım yapıyoruz çünkü genel olarak Airbnb, insanlardan yeni şeyler denemelerini isteyen bir şirket ve insanlara göstermeden bunun nasıl bir şey olduğunu hayal etmek zor.” sözlerini de ifadelerine ekledi.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign Asia

Exit mobile version