artwork

adidas’ın efsanevi Impossible Is Nothing kampanyası gerçek hikayelerle kitlelere ilham vermeye devam ediyor

2 sene önce

0

adidas Kıdemli Pazarlama Direktörü Onur Demircan: “Impossible Is Nothing, bizi dünyayı bugün olduğu gibi değil, gelecekte nasıl olabileceğini görebilmeye ve harekete geçmeye teşvik ediyor.”

İnsanların başarabileceklerinin bir sınırı olmadığını anlatan, zamansız ve derin bir söylem olan ‘Impossible Is Nothing’ sloganının nasıl doğduğunu, bu yıl özelinde gerçekleştirdikleri çalışmaların detaylarını ve gelecek yıllarda yine aynı kampanya çatısı altında neler yapmayı planladıklarını adidas Kıdemli Pazarlama Direktörü Onur Demircan’dan dinledik.

Necla Eylül Durukan adidas’ın ‘Impossible is Nothing’ sloganı nasıl ortaya çıktı? Öncelikle bu sloganın hikayesini sizden dinlemek isteriz. 

Onur Demircan adidas olarak yürüttüğümüz en köklü, belki de bugüne kadar en derin izleri bırakan kampanyamız Impossible is Nothing. Muhammad Ali’nin Nothing Is Impossible sözünden ilhamla türetilen slogan, adidas’la bütünleşerek markanın bir parçası haline geldi. Dünyanın her yerinden pek çok insana ilham verdi, cesaretlendirdi.

Impossible Is Nothing, dünyanın en ikonik sporcularından birinin ve bir marka felsefesinin birlikte gösterebileceği en iyi uyumu yansıtıyor. Bu söylemi değerli ve etkileyici kılan; hiçbir şeyin imkansız olmadığı mesajının ötesine geçerek, insanın zihninde yarattığı imkansız denilen kavramı yok sayması.  

Necla Eylül Durukan Bu yıl da bahar döneminde marka, ‘Impossible is Nothing’ mesajını tekrar lanse etti. Hikaye anlatıcılığına da oldukça iyi bir örnek olan, yeniden başlattığınız bu kampanyalarınızda hangi mesaja odaklanıyorsunuz? Ön planda tuttuğunuz fikir ne?

Onur Demircan Tüm dünyanın iyimserliğe ihtiyacı olduğu bu süreçte herkes için birlikte daha iyi bir geleceği şekillendirmenin mümkün olduğuna inanıyoruz, buradan harekete çıkarak Impossible Is Nothing’i 17 yılın ardından yeniden gündeme taşıdık ve 2025’e kadar ana söylemimiz olarak konumlandırdık. 

Impossible Is Nothing bizi dünyayı bugün olduğu gibi değil, gelecekte nasıl olabileceğini görebilmeye ve harekete geçmeye teşvik ediyor. Bu felsefe ile Lionel Messi, Paul Pogba, Cyrill Gutsch, Beyonce gibi milyonlara ilham veren isimleri bir araya getirerek mini bir belgesel serisi hazırladık. 

Kampanyanın ilkbahar döneminde farklı meslek gruplarından isimlerin insani hikayelerine odaklandık. Sonbahar döneminde ise sporun gücü sayesinde yapılabileceklerin sınırsız olduğu mesajıyla spordaki olasılıklara yoğunlaşıyoruz. Globalde Candace Parker, Peres Jepchirchir, James Harden, Lionel Messi, David Beckham, Maria Sakkari gibi pek çok ünlü isimle çalışıyoruz. Lionel Messi’nin hikayesini anlatan ve koşu kategorisindeki Adizero filmimiz sonbahar döneminde yayınlanmaya başladı. Hero film olarak konumlandırdığımız Messi’nin hikayesini Okan Bayülgen, Adizero’yu ise İsmail Hacıoğlu seslendirdi. 

Necla Eylül Durukan Yaymaya çalıştığınız optimist bakış açısı nezdinde bunu, kampanyalarınızda insanlara aşılayabildiğinizi düşünüyor musunuz? Kampanyaya gelen tepkiler ve verimlilik açısından değerlendirebilir misiniz? 

Onur Demircan Impossible Is Nothing zamansız ve herkesin her şeyi başarabileceğini anlatan çok derin ve özel bir söylem. adidas’ın sporla hayatları değiştirme tutumuyla en örtüşen felsefelerden biri. Bu uyum ve gerçek hayat hikayelerini aktarmamız sayesinde coğrafi konum, cinsiyet, yaş, meslek grubundan bağımsız, insanlara dokunabildiğimize inanıyoruz. 

2004’te yayınlanan Long Run ve Ali vs Ali filmleri bugün hala en sevilen reklam filmleri arasında yer alıyor. Yeni dönemde ise yine kendi olasılıklarını yaratan, dünyayı etkisi altına alan isimlerin kendi bakış açıları ve söylemleriyle öykülerini dinliyoruz. 

Globalde çalıştığımız isimlerin yanı sıra Türkiye’de hepimizi başarılarıyla ve azmiyle gururlandıran, kendi imkanlarını yaratan isimlerle çalışma fırsatı bulduk. Eda Erdem, Meliha İsmailoğlu, Ayşe Begüm Onbaşı, Sümeyye Boyacı, Cansu Özbay, Emre Demir, Necip Uysal, Sevgi Çınar gibi farklı branşlardan sporcular kampanya yüzlerimiz olarak konumlanıyor. Bu isimlerin kendi hikayelerinin kampanya felsefesiyle olan uyumu sonucunda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Sporun gücüyle potansiyelini keşfedip olasılıkları görebilme yolunda hem global hem yerel isimlerimizle birlikte pek çok kişiye ilham verebildiğimizi gözlemliyoruz, bu bizi çok mutlu ediyor.  

Necla Eylül Durukan Önümüzdeki 5 yıl boyunca aynı çatı altında devam ettireceğiniz çalışmalarda bizleri neler bekliyor? Neler yapmayı amaçlıyorsunuz?

Onur Demircan Daha iyi bir gelecek için problemin değil, çözümün parçası olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik, kapsayıcılık ve inovasyon 3 ana odak noktamızı oluşturuyor. Üretim ve operasyonel süreçlerimizde sürdürülebilir yaklaşımları tercih ederek tüm ürünlerimizde 2024 yılına kadar yalnızca geri dönüştürülmüş polyester kullanacağımızı taahhüt ediyor, 2050 yılında iklim nötr olmayı hedefliyoruz. 

Sporun birleştirici gücüyle özellikle kadınların ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan gençlerin spora katılımını destekleyici adımlar atmaya devam edeceğiz. Omuz omuza mücadele eden kadınların futboldaki gücünden ilham alarak, genç kızlarımızın sevdikleri spora devam edebilmelerini sağlamak, onları ve ailelerini bu alanda bir gelecek olduğuna teşvik edebilmek amacıyla Kızlar Sahada iş birliği ile “İlk Topum Projesi”ni hayata geçiriyoruz. Bu proje ile 7-11 yaş aralığındaki kız çocuklarına ekipman desteği sağlayarak spora katılımlarını destekliyoruz. İlerleyen dönemlerde de iş birliklerimiz ve sponsorluklarımızla kadınların ve gençlerin spora katılımını desteklemeye devam edeceğiz. 

Son odak noktamız olan inovasyon başlığı altında; ürün yeniliklerimizle tüm sporcuların içinde rahat edebileceği ve kendini özgür hissedeceği, çevre dostu materyallerden üretilen en iyi performans ürünlerini sunmak için çalışıyoruz. 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...