Site icon Campaign Türkiye

Adidas’ın Avrupa’daki gelirleri düşüyor

Adidas’ın 2013’ün ilk yarısında Batı Avrupa’daki gelirleri şirketin kendi ifadesiyle “cansız ticaret ortamı” nedeniyle yüzde 11 geriledi. Adidas grubunun Batı Avrupa’da elde ettiği gelirler 2012’nin ilk yarısında 2,7 milyar dolar iken bu yılın ilk 6 ayında 2,5 milyar dolar seviyesine düştü. Diğer yandan, markanın Avrupa genelindeki gelişen pazarlarda elde ettiği gelirler de yüzde 2 oranında düşüş gösterdi.

Adidas tarafından yapılan açıklamada, düşüşün sebebi olarak geçtiğimiz yıl düzenlenen 2012 Londra Olimpiyatları ve Euro 2012 nedeniyle Avrupa’da yaşanan yüksek satış rakamları ve bu yıl Avrupa bölgesinde yaşanan ticari durağanlık gösterildi. Hedeflerini yıllık olarak tasarlayan Almanya merkezli marka, yılsonundaki hedeflerini “ulaşılması zor” olarak nitelendirdi. Marka ayrıca, kendi bünyesinde yer alan Reebok markasının ikinci çeyrekteki gelirlerinin yüzde 11 oranında büyüdüğünü de kamuoyuyla paylaştı.

Adidas grubunun CEO’su Herbert Haine konuyla ilgili yaptığı açıklamada döviz kurlarında yaşanan beklenmedik hareketlerin 2013 yılındaki şirket planlarına stratejik ve operasyonel anlamda önemli darbe vurduğunu, ancak şirketin hedeflerini takip ettiğini belirtti.

 

 

Exit mobile version