artwork

Ad fraud’a global yaklaşım

6 sene önce

0

Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA), Küresel Şeffaflık Grubu’ndan gelen talep üzerine, üyesi reklamverenlerin “ad fraud” ile ilgili sorunları ve reklam yatırımlarındaki kaybı önlemek amacıyla öneriler içeren ilk kılavuzunu (“Compendium of Ad Fraud Knowledge for Media Investors”) yayımladı. WFA üyelerinin dijital medya faaliyetlerinde doğru kararlar almasını sağlayacak hem kurumsal hem de sektörel değişik önerilerini içeren kılavuz, Advertising Fraud Council ve Botlab.io işbirliğiyle hazırlandı. Ad fraud’dan zarar görenlerin reklamverenler ve kötü yazılımdan etkilenen internet kullanıcıları olduğunu vurgulayan kılavuz, sorunun ortadan kaldırılması için sihirli bir değnek olmadığına, tüm önlemler alınsa bile, reklamverenlerin tek haneli bir yüzdede bile olsa ad fraud’a maruz kalabileceklerine dikkat çekiyor.

Kılavuzda, markaların özellikle dikkat etmesi gereken dört temel konu şöyle özetleniyor:
Çalışanlar ve teknoloji: Markaların, kurum içi uzmanlaşmaya ağırlık vermesi, siber güvenlik uzmanlarıyla genel tehditler konusunda çalışmalar yapması, tanıtım için kullanılan web sitelerinin de listesi dahil olmak üzere tüm harcamalara ilişkin şeffaf bilgi talep etmesi gerekiyor.
Eğitim ve iletişim: Markalar iş ortaklarından neler bekledikleri konusunda net kriterler belirlemeli, uygun metrikler üzerinde netleşerek mümkün olan durumlarda, geçmiş iş sonuçlarına bağlantı kurabilmeliler. Ayrıca, açık bilgi paylaşımını da teşvik etmeleri önemli.
Standartlar: Markalar dijital reklam hedeflerini yakalamaya çalışırken, ad-exchange satınalmalardan kaçınmalı, güvenli sitelerin veri tabanlarını tercih etmeliler.
Denetim: Ajanslar ve tedarikçilerle yapılan sözleşmelere, önlenmesi mümkün olduğu halde ad fraud içeren envantere yanlış kaynak tahsisi yapılmasına karşı yaptırımların net bir şekilde eklenmesi çok önemli. WFA CEO’su Stephan Loerke “Reklamverenler ad fraud’un tek kurbanlarıdır ve WFA bu konuda reklamverenlerin yaşadığı sorunlara çare bulma çabasındadır. Reklamverenlerin alabileceği sayısız önlem var, ancak asıl olan sektörün tamamını kapsayacak bir davranış değişikliği” diyor.

Didem Kayadelen

RVD Genel Koordinatörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2016 sayısında yayınlanmıştır.