Ad-Block kullanımı farklılaşıyor

Reklam engelleme faaliyetleri son yıllarda düşmeye başladı fakat yayıncıların reklam engellemeden gelen kayıpları üçte bir oranında arttı.

Çevrimiçi Yayıncılık Derneği tarafından yapılan üç yıllık araştırma verilerine göre reklam engelleyici kullanımı her yıl yaklaşık olarak %12 düşüyor. 2018 yılında ise masaüstü Pc’lerde reklam engelleyici kullanımı %20.5 azaldı.

Mobil tarafında ise reklam engelleme kullanımı artıyor fakat ölçeği düşüyor.  2018’in ikinci çeyreğinde 2017’ye kıyasla %2.4 artış görülüyor. Yayıncılar, 2018 yılında kullanımların düşmesine karşın 18.4 milyon paund kaybetti.

Adblock direktörlerinden ben Williams, bulgular insanların reklamları tamamen engellemek istemediğini daha ziyade, çevrimiçi içeriği filtreleme eğimi gösterdiğini belirtiyor.

“Bunların hepsi, kullanıcıların talep ettiği yüksek kaliteli reklam deneyiminin daha farklı bir pazar tarafından sunulmakta olduğunun olumlu sinyalleri. Bulguların hepsi kullanıcıların yüksek kaliteli reklam deneyimi talep ettiğinin göstergesi. Masaüstündeki reklam engelleme oranlarının azalması da sürpriz değil. Bu, masaüstü reklam engellemenin birkaç yıl boyunca patladığı İngiltere gibi pazarlarda bir süredir tahmin edilen bir şey. Öte yandan mobil alanda oran artmaya devam etmeli.” diyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.