Acil ihtiyaçlara odaklandık

Virüsün Çin’de tespit edildiği ilk günden bu yana çalışanlarımızı düzenli ve şeffaf bir biçimde bilgilendirdik, farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Virüsün ülkemizde de görülmesiyle birlikte önlemlerimizi artırdık ve evden çalışma, online toplantı, seyahat kısıtlaması gibi pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Sadece birkaç haftada tüm müşteri hizmetleri ekibimizi evden çalışma modeline geçirdik. Evden çalışmayı destekleyen teknolojilerimiz sayesinde faaliyetlerimize kesintisiz devam ediyoruz. Yönetim kurulumuzla her gün, liderlerimizle her hafta, tüm çalışanlarımızla 3 haftada bir canlı yayın toplantıları yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın dahil olduğu iç paylaşım kanalımızı koronavirüs bilgilendirme ve etkileşim kanalı olarak konumladık. LEAP Destek Hizmet Hattımız ile çalışanlarımız ve birinci dereceden yakınlarına, aile danışmanlığından sağlık danışmanlığına, psikolojik danışmanlıktan wellness’a kadar hemen her konuda günün 24 saati yardımcı oluyoruz. “Hepiyi” markamız altında, evden çalışırken fiziksel ve ruhsal sağlığımızı korumaya yönelik önerilerimizi düzenli paylaşıyoruz.

Pandemi sonrası yeni normallerin temel unsurlarından biri dijitalleşme olacak. Dijital tarafta beklenenden daha hızlı bir ilerleme yaşayacağız. Evden çalışma, uzaktan eğitim, uzaktan toplantı, evden canlı yayın gibi bugün sıklıkla kullandığımız yöntemlerin temelinde dijital teknolojiler var.

Diğer yandan, toplumumuzun acil ihtiyaçlarına odaklandık ve bazı aksiyonlar aldık. Güçlü altyapımızla müşterilerimizin kesintisiz iletişim ihtiyacını karşılamaya devam ettik. Fiber ev interneti müşterilerimizin veri yükleme (upload) hızını ücretsiz olarak 4 kat artırdık. Vodafone TV, salgın döneminde müşterilerine destek olmak için tüm içeriklerini 2 ay boyunca tüm paketlerinde erişime açtı. Müşterilerimize, işlemlerini Vodafone Yanımda ve vodafone.com.tr gibi dijital kanallarımızı kullanarak evden çıkmadan da yapma imkânı sunduk. 65 yaş üstü müşterilerimize ücretsiz SIM kart teslimatı yaptık. Telefonları arızalanan müşterilerimiz için evde telefon onarım hizmetine başladık. Ayrıca, toplumumuzun belli kesimleri için data desteği verdik. Kamu sağlık sektöründe görevli müşterilerimizin hatlarına mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5 GB internet ve 500 dakika konuşma tanımladık. Aile hekimlerimize her yöne 10 bin dakika konuşma tanımladık. Sağlık Bakanlığı saha çalışanlarına 15 GB ve her yöne 15 bin dakika konuşma tanımladık. Eğitim Bilişim Ağı platformunda kullanılmak üzere tüm müşterilerimize toplam 6 GB internet hakkı tanıdık. YÖK Dersleri Platformu’ndan yararlanan üniversite öğrencilerine “6 GB’lık Uzaktan Eğitime Destek Kotası” sunduk. Türkiye’de daha çok yazılımcı yetişmesine destek olmayı hedefleyen BTK Akademi Eğitim Portalı’nda kullanmak üzere 6 GB ücretsiz mobil internet hakkı tanımladık. Ramazan ayında tüm müşterilerimize 1 GB mobil internet hediye ettik.

Salgınla birlikte değişen bu yaşam tarzlarını göz önüne alarak, Red dünyasını sınırsız uygulamalarla genişlettik. Yeni Red portföyümüz içinde bulunan Pass paketleriyle, Red müşterilerimiz WhatsApp, Facebook, Instagram ve YouTube gibi en popüler global uygulamaları sınırsız olarak ve hiçbir ek işlem yapmaya gerek kalmadan kullanıyor. Bu kapsamda Red’lilere WhatsApp ve Facebook Messenger üzerinden sesli ve görüntülü aramaları da sınırsız gerçekleştirme imkânı sunuyoruz. Pandemi sonrası yeni normallerin temel unsurlarından biri dijitalleşme olacak. Dijital tarafta beklenenden daha hızlı bir ilerleme yaşayacağız. Evden çalışma, uzaktan eğitim, uzaktan toplantı, evden canlı yayın gibi bugün sıklıkla kullandığımız yöntemlerin temelinde dijital teknolojiler var. Pandemi sonrası, bu tür dijital yaşam pratiklerinin daha da çeşitlenip yaygınlaşacağına inanıyoruz.

Engin Aksoy
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.