Açıkhavaya dijital etkisi

Dijitalleşen dünyada reklam pazarı kendi içinde değişimler yaşıyor ve teknoloji bu hızla ilerledikçe yaşamaya da devam edecek gözüküyor. İnternetin masaüstü araçlardan mobile kayması, mobil cihazların özelliklerinin artarak diğer mecraları, tadı aynı olmasa da taklit etmesi bu durumun en büyük sebebi gibi.

Global reklam harcamalarıyla ilgili raporlara bakıldığında, dijitale kayan reklam harcamalarının büyümesi yanında göze çarpan diğer bir konu; payını koruyan, büyüme gösteren veya daha az dalgalanan geleneksel kategorisindeki tek mecranın açıkhava olması. Bunu temelde büyüyen ve çeşitlenen envantere bağlamak mümkün ama gelişmiş pazarlarda en büyük etkilerden bir tanesi de dijitalleşme. Dijitale pay çaldıran mecraların aksine açıkhava; dijitalle birlikte büyümekte. Amerika, Avustralya, İngiltere gibi dijital reklam kullanımı açısından bir adım önde olan ülkelerde bu etki daha da belirgin.

Açıkhavanın diğer mecraları pekiştirici özelliği, frekansının ve erişiminin yüksek olması, mesaj kirliliğinin düşük olması gibi özellikleri tercih nedenleri arasındayken, dijitalleşme tüm bunlara ek olarak gelen bir özellik olarak karşımıza çıkacak. Diğer mecralarda olduğu gibi rakip değil, açıkhavanın etkisini ve kullanımını artıracak yeni bir özellik aslında.

Açıkhavada dijitalleşmenin getireceklerini, uygulamalar ve programatik satın alma olarak iki boyutta değerlendirmek mümkün. Esnek kampanya yönetimi, lokasyon bazlı yayın imkânı, tasarım açısından daha fazla yaratıcı işlere imkan sağlaması, daha fazla dikkat çekmesi, görsel kalite, etkileşimli uygulamalar vb. gibi özellikler uygulama açısından sayabileceklerimiz. Bunların hepsi aslında etkiyi ve etkileşimi artırıcı, mesajı ve içeriği güçlendirici özellikler.

Diğer yandan daha önemli olan boyutsa programatik kullanımının getireceği verim. Doğru mesajı, doğru zamanda, seçilmiş hedef kitleye ulaştırmak. Otomobil kullanırken, yolda yürürken, markete girerken, AVM içinde gezerken, metroya binerken, aracını park ederken, kırmızı ışıkta durduğunda, otobüse binerken seçilmiş hedef kitleye erişim imkanı.

Ülkemizde de yavaş yavaş başlayan ama eminim çok çabuk hızlanarak hayatımıza girecek uygulamalar.

Dijital açıkhavada görüşmek üzere.

Güven İçel

Arvak Üye Temsilcisi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.