Açıkhava özlemi

Pandemi her şeyi olduğu gibi mecraları da etkiledi. Açıkhava doğası gereği pandemiden en çok etkilenen mecra oldu. Aylarca sokağa çıkması kısıtlanan, zaman zaman evde kalması istenen kitleler açıkhavanın her zamanki performansını çok azalttı. Hem gerçek anlamda ve hem de mecra anlamında açıkhavayı özledik.

Yeni normale geçişin ilk basamağını yaşadığımız bugünlerde sokaklar eski kalabalığına şimdiden kavuştu. Açıkhava sayesinde eski rengine, hareketliliğine hızla kavuşmasını bekliyoruz.

Açıkhava aracı kullanmayan, satın alınmayan, direkt kitleye ulaşan bir mecra. Dışarı çıktığınızda bir şey yapmanıza gerek olmadan o size ulaşır ve mesajını iletir. Tabii dışarı çıkmak temel koşul! İşte bu koşulun pandemi nedeniyle ortadan kalkması açıkhavayı olumsuz etkiledi.

Açıkhava şirketleri sıkıntılı günler geçirdi. Her şirket kendi politikası doğrultusunda önlemler alarak bu krizi atlatmaya çalıştı. İstihdama anlamlı katkılar sağlayan bu sektörün ilgili mercilere yaptığı başvurulara karşın devletten herhangi bir destek alamaması şirketleri epey zorladı doğal olarak. Bu sıkıntılı günlerin geride kalması için pandemi nedeniyle daralan ekonominin eski canlılığına kavuşması gerekiyor. Dileğimiz; bu dönemin fazla hasar görmeden atlatılması.

Her şeyin durduğu günlerde pandemiden önce başlatılan A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması 2020 çalışmaları zorunlu bir duraklamadan sonra sürdürüldü. Bu yıl A Awards 2020 ödül töreni koşullar nedeniyle yapılamayacak. A Awards 2020 jüri toplantısı 6 Temmuz’da Feriye’de yapılarak sonuçlar belli oldu. Kazananlara ödülleri iletildi. Concept Ajans’ın çalışması “Jeep’le çekildi” A Awards 2020’de En İyi Açıkhava Reklamı olarak belirlendi. A Awards 2020 sonuçlarına www.aawards.net adresinden ulaşabilirsiniz.

A Awards Üniversite Medya Junior kategorisinin iki jüri toplantısı pandemiden önce tamamlanmış ve bu kategorinin sonuçları belli olmuştu. Üniversitelerin İletişim Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu ekiplerin yarıştığı bu kategorinin sonuçları A Awards ve A Awards Junior web sayfalarında yayınlandı.

Ödüller, kazanan ekiplere gönderildi. A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması 2020 Üniversite Medya Junior kategorisinde 1.’lik ödülü Ankara Üniversitesi’nin oldu. 1. olan grubun adı: Indigo, Grup Üyeleri: Talha Çalışkan, Berke Yargıcı, Sena Büyüklüoğlu, Mert Hüseyin Aykaç.

Ayhan Tezcan
Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.