Açıkhava Geleceğe Yürüyor! – 2

Dünyanın bilinen en eski mecrası Açıkhava! Antik çağlardan bu yana çok farklı formlarda hayatımızda olan açıkhavanın son dönemdeki yükselişini dijitalin tüm mecraları dönüştürmesine, güçlenmesine karşın sürdürmesinin açıkhavaya olumlu boyutlar kattığı ortada! Açıkhavanın dijital olanaklardan yararlanarak yeni boyutlar kazanmasını anlatmaya devam ediyoruz.
Geçen sayıda başladığımız açıkhavanın geleceğine yönelik öngörülere devam!
 Dijital açıkhava ünitelerinde reklam mesajları, spesifik bir lokasyona, bağlama ve zaman aralığına göre hedeflenebiliyor, çevresindeki insanlarla etkileşimi mümkün kılacak şekilde programlanabiliyor (örneğin, QR kod yerleştirme);
 Perakende satış yapan dükkanlara belirli uzaklıktaki dijital reklam üniteleri gün içinde ilettikleri mesajları farklılaştırabiliyor. Restoranlar günlük menülerini bu açıkhava üniteleri üzerinden gösterebiliyor, öğlen ve akşam yemeğine özel ayrı mesajlar yayınlayabiliyor. Perakendeciler, potansiyel müşterileri kendilerine çekmek amacıyla özel indirimlerin anlık duyurularını yapabiliyor.
 Verilen mesajlar ve duyurulan ürünler/hizmetler de trafik, hava durumu gibi dışsal verilere göre değiştirilerek mevcut çevresel durumla daha uyumlu hale getirilebiliyor.
 Mobil linke tıklama oranları, reklamın açıkhavayla desteklendiği durumlarda %15’e kadar artış gösterebiliyor. Hatta araştırmalar gösteriyor ki Amerikalı tüketicilerin %46’sı bir açıkhava reklamı görmesinin hemen ardından arama motorlarına girerek bir arama yapıyor. Hemen akla gelen bu avantajlar, açıkhava reklamlarının markalara direkt bir etkisi olduğunu ve hatta markalar için bir kaldıraç görevi görebildiğini gösteriyor. Reklam sektörünün kampanyalarında açıkhavanın dijital reklam ünitelerinden yararlanmaya başlaması, beraberinde yeni bakış açıları ve yorumlar gerektirecek. Örneğin; açıkhavada bir reklamın algılanma süresi (3-5 saniye) gözden kaçırılmamalı. TV için hazırlanan reklam filmlerini açıkhavada göstermek gibi yanlışlara düşülmemeli. Bir dijital açıkhava ünitesine yayın yerleştirmek, bir web sayfasına yayın yerleştirmek kadar kolay olmalı. Önümüzdeki dönemde dijital açıkhava gündemimizde yoğun biçimde yer alacak. Buna bağlı olarak bir öğrenme süreci başlayacak.
Açıkhava geleceğe dijitalleşerek yürümeye hazırlanıyor.

Ayhan Tezcan
Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.