AARP ve Grey kampanyası yoksulluğun yüzlerini tanıtıyor

Emeklilere destek olmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu olan AARP, Amerika’da her yedi yaşlıdan birinin yoksulluk sınırında yaşadığını anlatıyor. AARP ve Grey tarafından hazırlanan kampanya, yoksulluğun yüzlerini ele alıyor.

Amerika’da emeklilerin sosyal hakları ve çalıştıkları süre boyunca herhangi bir birikim yapamadan yaşlanmaları önde gelen sosyal problemlerden biri. Böyle bir problem söz konusuyken ajansların çalışanlarına nasıl destek olabileceklerinden “Günümüz çalışanları huzur arıyor” yazımızda bahsetmiştik.

Ancak emeklilikte yaşanabilecek maddi problemler sadece yeni nesli değil, sosyal güvenceye sahip olduğu düşünülen yaşlıları da etkiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek üzere AARP (American Association of Retired Persons) ve Grey New York bir iş birliği gerçekleştirdi.

Kampanya iki reklam filminden oluşuyor. Filmlerden birinde yaşlı bir adamın eşyalarını evinin önüne dizdiğini ve her birine bir fiyat etiketi koyarak garaj satışı yaptığını görüyoruz. Ancak etiketlerde fiyat yerine, eşyalardan kazanılacak parayla yaşlı adamın hangi ihtiyaçlarını karşılayacağı yazıyor. Bunlar arasında ilaç masrafları, sıcak su ve o akşam yenecek yemek de bulunuyor.

“Hazırlıklı olsanız da hayat bazen planladığınız gibi gitmez” diyen reklam filmleri, izleyicileri dayanışmaya ve yoksulluk sınırında yaşayan emeklilere destek olmaya davet ediyor.

Kampanyanın portre stilinde çekilmiş fotoğrafları, daha önce Time Magazine için 20 kez kapak fotoğrafı çekmiş olan, dünyaca ünlü fotoğrafçı Platon’a ait.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.