7 Platform, 5 Milyon Hane, 21 Milyon Spor Seyircisi; S Sport

S Sport Reklam Satış Genel Müdür Yardımcısı Dr. Öner Başarır, 112. sayımızda spor izleyicisini, izleyici tercihlerini ve S Sport’un gelişimini anlattı.

Spor sevgisini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen S Sport ve S Sport2, 7 farklı platform üzerinden 5 milyon haneyi dünyaca ünlü spor organizasyonları ile buluşturuyor. Premier Lig, Formula 1, NBA gibi global spor içeriklerini 21 milyon izleyicisine sunan S Sport yayıncılık anlayışı, stüdyo programları ve ekran yüzleriyle de dikkat çekiyor.

Nisan ayında S Sport pazarlama ekibi tarafından CAWI yöntemi ile 647 kişi üzerinde bir araştırma yapıldı. 112. sayımızda S Sport Reklam Satış Genel Müdür Yardımcısı Öner Başarır ile bu araştırmanın detaylarını ve S Sport’un gelişimini konuştuk.

İrem Kalenci Nisan ayında ulaştığınız spor izleyicisi üzerine bir araştırma gerçekleştirdiniz. Bu araştırmadan bahsedebilir misiniz? Araştırmaya göre spor izleyicisinin detaylı profili nedir?

Öner Başarır İki sene önce de bir araştırma yapmıştık fakat o zaman hala görece yeni bir kanalken şimdi beşinci yılına girmiş, herkesin farkında olduğu ve izleme tercihlerinin içinde olan bir kanal haline geldik. Dolayısıyla bu araştırmayı tekrarlamak elzem olmuştu. Yeni araştırmamızı yaptığımızda çok kısa sürede 647 kişiye ulaşıldı. Bu, önceki araştırmamıza katılan kişi sayısının neredeyse iki buçuk katı. İlk planladığımızda araştırmanın sistemde daha uzun süre kalacağını düşünürken 647 genel evreni temsil etme açısından iyi bir sayı olduğu için araştırmayı birkaç gün içerisinde tamamladık.

Her iki araştırmamızda da %95’in üzerinde bir erkek hedef kitle ortaya çıktı. Yaş grupları açısından baktığımızda ise nisan ayında yaptığımız araştırmada çok homojen bir dağılımımız olduğunu gördük. İki yıl önce 18 yaş altı ve üniversite çağındaki yaş grubuna hitap eden bir kanal pozisyonundayken bugün baktığımızda 18 yaş altı ciddi oranda düşmüş görünüyor. Bu bizim için ilk olarak tüm yaş gruplarına gidebildiğimizi görmemiz açısından, ikinci olarak da reklam satışları açısından çok değerli bir veri. Yeni verilerimize göre %50- 60 civarında 25-55 yaş arasında bir hedeflememiz var. Önceki araştırmamızda %50’ye yakın olan öğrenci oranı şimdi %20’nin altına düşmüş durumda ve %50’ye yakın bir çalışan oranı söz konusu. Bir diğer dikkat çeken -bence tatlı da olan- veri de emeklilerde ciddi bir artışımız olması.

%50’ye yakın izleyicimiz üç büyük şehirde yaşıyor. Ülke nüfusunun çoğu bu şehirlerde yaşadığı için bu veri de oldukça önemli. Diğer yandan ülkenin geri kalanına da uzak kalmamış olmamız çok değerli.

İrem Kalenci Global spor içeriklerini 21 milyon izleyiciyle buluşturuyorsunuz. Araştırmaya göre spor seyircisinin izleme alışkanlıkları ve kanal tercihleri nedir? S Sport izleyicisi en çok hangi içerikleri tercih ediyor?

Öner Başarır Türkiye’de spor izlenmesi futbol odaklı ve bu bütün kanallarda geçerli. Bizim her iki araştırmamızın da sonuçlarına göre en çok izlenen spor kanallarında beIN Sports, TRT Spor ve biz başı çekiyoruz, A Spor da dördüncü sırada yer alıyor. Bizim için bu araştırmadaki bir sevindirici durum da S Sport2’deki yükseliş. Bir önceki araştırmaya göre bu yıl yapılan araştırmada S Sport2 tercih edenlerin oranı ciddi şekilde arttı.

Nisan ayı araştırmamızda bizim için değerli olan bir diğer veri de ‘en sık izlenen kanal’ konumunda olmamız. 2021 anketimize göre en sık açılan ve ekranda en uzun süre açık kalan kanal S Sport. Bunu da sürekli tekrar döndürmeyerek, canlı yayınlarımızla ve stüdyo programlarımızla sağlıyoruz.

Bizim kanalımız özelinde baktığımızda en çok izlenen içerik Premier Lig. Yayıncısı olmaya devam ettiğimiz sürece de böyle olacağını düşünüyoruz.

2019 ve 2021 araştırmalarının en büyük farklarından biri Formula 1 ve NBA izleyicisinin artışı. Bir önceki anketimize kıyasla bu içeriklere erişim üç- dört kat artmış durumda. Bu artışın en büyük sebebi dört- beş yıldır tüm içerikleri düzenli olarak veren bir kanal olmamız. NBA’in bütün önemli maçlarını ve Formula 1’in antrenmanları ve sıralama turları dahil tüm içeriğini izleyiciye ulaştırıyoruz. 700 bin aboneye ulaşan YouTube kanalımızla da bu içeriği destekliyoruz. Stüdyo programlarımız, değerli ekran yüzlerimiz de bu artışın diğer faktörleri.

Bütün kanallarda en çok izlenen yedi içerik; Süper Lig, Premier Lig, UEFA Şampiyonlar Ligi, Bundesliga,UEFA Avrupa Ligi, Formula 1 ve NBA. İlk yedi içeriğin dördü bizim yayınladığımız içerikler. Bu veride de Premier Lig’in konumu bizim için çok değerli çünkü Super Lig’den sonra çok yakın bir oranla -%76 Super Lig, %70 Premier Lig- en çok Premier Lig izlenmiş.

İrem Kalenci S Sport ve S Sport2’nin kurulduğu günden bugüne yaşadığı gelişim ve dönüşümden bahsedebilir misiniz bizlere?

Öner Başarır S Sport’ta beşinci yılıma girdim. Aslında ekibimle beraber buranın reklam hafızasıyız. Bu süreçte kanal bilinirliğinin netleşmiş olduğunu gözlemledik. Geçtiğimiz yıllarda satış yapmaya çalışırken bugün talep yönetimine dönmeye başladık. Özellikle verdiği reklamın geri dönüşünü rahat takip edebilen dijital menşeili reklamverenler bizi daha çok kullanmaya başladı. Reklam satışlarımızda 5 yıl önce kısıtlı bir portföye sahipken bugün neredeyse her sektörle çalışıyoruz. Reklamverenimiz bambaşka bir profile büründü.

Üzülerek söylüyorum ki Türkiye’deki spor liglerinin durumu bizi pozitif etkiledi. Türk futbolunun seyir zevki düştükçe ve diğer spor dalları ekranlarda yer bulamadıkça bizim içeriklerimiz ve yayıncılık anlayışımız öne çıkmaya başladı. İzleyici kaosun dışında spor odaklı bu iletişimimizi gördükçe ve biz bunu istikrarlı bir şekilde sürdürdükçe kanallarımız bugün olduğu noktaya geldi diyebiliriz. Sosyal medyada da içeriklerimiz, yayın anlayışımız ve ekran yüzlerimiz hakkında çok pozitif yorumlar alıyoruz bu da bizim için gelişimimizin bir kanıtı.

Verisel gelişimimizden diğer sorularda bahsettik ama gelişimimiz yalnızca yaptığımız araştırmalarla değil, birlikte proje yapmak istediğimiz iş ortaklarımızdan aldığımız cevaplarla, reklamverenle kurduğumuz ilişkilerle, talebin kimden geldiğiyle de kendini gösteriyor.

İrem Kalenci Pandemi dönemi içerik tüketiminde değişikliklere yol açan bir süreç oldu. S Sport olarak bu dönemde siz neler gözlemlediniz?

Öner Başarır Pandemi döneminin ilk başları büyük bir kaostu hepimiz için. İlk üç ay sonunda bu kaostan çıktıktan sonra bize inanılmaz bir pozitif dönüş söz konusu oldu çünkü her şey durmuşken bir anda seyircisiz de olsa spor organizasyonları yayınlanmaya başladı. İki aylık ertelemeler bütün yaz boyunca futbol ve basketbol liglerinin devamını sağladı, bir önceki yılın mayıs ayında Bundesliga başladığından beri aralıksız bir futbol ve spor içeriği sağlanmış oldu. Dolayısıyla spor içerikleri evdeyken insanların tek eğlencesine dönüşüverdi.

İzleyicinin spor tercihinin değişmediğini düşünüyorum. Futbol hala izleyicinin en çok tercih ettiği spor ama spora ilgisi olan kitlenin arttığına inanıyorum. Bunun yanında bir süredir sporla ilişkisi çeşitli sebeplerle zayıflamış olan spor seyircisinin ilişkisinin tekrar güçlendiğini de söyleyebiliriz.

Pandemi bizi Formula 1 açısından da inanılmaz pozitif etkiledi. F1’in Türkiye’ye gelmesiyle F1 izleyicisi bir anda kendi özel kitlesinden daha geniş bir kitleye yayıldı. Bunun çok net bir verisel karşılığı var; bir önceki sene reklamveren olarak F1 kullanmak isteyen marka bütçesi dört- beş  kat oranında arttı bu sene.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.