6 saniyelik başarılı YouTube reklamları nasıl oluşturulur?

Google’ın YouTube’da atlanamayan 30 saniyelik reklamları durdurmasının ardından, markalar ve ajanslar video paylaşım sitesinin altı saniyelik "bumper ads" reklam biçiminden yararlanabilmek için en iyi oyunlarını oynamaya başladılar.

Tüketiciler için mobil pazar oldukça zorlu bir savaş alanı. YouTube’un Campaign Asia-Pacific’e sağladığı istatistiklere göre, YouTube’da geçirilen zamanın %70’ten fazlası mobil cihazlarda harcanmakta ve kullanıcılar beş dakikadan daha uzun videoları düzenli olarak izlemekte. Ayrıca, YouTube’un mobil uygulamasında ücretli reklamcılığa çekilen dikkatin, TV reklamcılığından %84 daha fazla olduğu rapor edildi.

Google Singapur Ülke Direktörü Joanna Flint konuyla ilgili olarak, “Pazarlamacılar, odaklanmak istedikleri şeyleri öne geçirerek ve mümkün olduğunca görsel hale getirerek mobili ilk olarak düşünmeliler.” dedi. Flint, Netflix gibi markaların hazırladığı bumper ad reklamların güçlü reklam hatırlama ve marka bilinirliği olarak geri döndüğünü iddia ediyor.

Peki diğer markalar başarılı "bumper ads" yaratmak için nasıl bir yol izlemeliler? İşte işinize yarayabileceğini düşündüğümüz 3 ipucu:

1. Mobilde inşa edin: Hikayenizi üç çerçevede inşa edin: Açılış, kanca atma ve iniş. Odaklanmak istediğiniz şeyleri ileriye götürüp mümkün olduğunca görsel hale getirerek mobil düşünün. Örneğin Netflix, The Crown için hazırladığı reklamında marka öyküsünü üç dikkat çekici çerçevede anlattı.

2. Markanızı esas olsun: Hikayenin içine markanızı örmenin eğlenceli ve orijinal yollarını düşünün. Utangaç olmayın, kendinizi gösterin.

3. Seriler inşa etmeye odaklanın: Her bir reklam tek bir mesaj iletmeli. Eğer ihtiyacınız varsa, Nuro’da olduğu gibi daha büyük bir kampanyadan esinlenebilecek ya da yankılanabilecek bir dizi reklam oluşturun.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.