3. Türkiye Enerji Ve Doğal Kaynaklar Zirvesi sona erdi

Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi tarafından T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde düzenlenen ve Türkiye’nin enerji politikasına yön vermeyi amaçlayan ‘3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nin son oturumunda “Yeni 10 Yılda Yenilenebilir Enerji” konusu tartışıldı.

Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek’in moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, Zorlu Enerji Group CEO’su İbrahim Sinan Ak ve Güriş Holding Enerji İşleri Genel Müdürü Ali Karaduman yenilenebilir enerji konusundaki beklentileri paylaştı.

Zorlu Enerji Group CEO’su İbrahim Sinan Ak, yenilenebilir enerjinin evlere, okullara, fabrikalara girmeye başladığını belirterek, “İnsanlar bilinçleniyor ve taleple geliyor. Önümüzdeki dönemde herkes sıfır emisyon hedeflerine doğru gidecek” dedi.

Avrupa’nın kendi sıfır emisyonunu 2050 olarak net bir şekilde koyacağını ve buna ulaşmak için aldığı ürünlerin de böyle olacağını anlatan Ak, “Türkiye bu konuda ne kadar hızlı hareket ederse o kadar öne çıkacaktır” diye konuştu.

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu ise 2040’da yenilenebilir enerjinin dünyada 1 numara olacağını söyledi. Türkiye’nin hidroelektrikte potansiyelin yüzde 60’ını, güneş ve rüzgarda ise ekonomik potansiyelin yüzde 15-20’sini kullandığını ifade eden Karabeyoğlu, “Gidilecek daha çok yol var. Enerji sektörüne mutlaka yabancı yatırımcıyı çekmek gerekiyor. Ancak bunun için daha liberal bir
piyasaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Güriş Holding Enerji İşleri Genel Müdürü Ali Karaduman da inşa ettikleri santralları yerli katkı oranlarını maksimuma çıkararak yaptıklarını söyledi. Böylece Türkiye’nin cari açığını azaltmasına yardımcı olduklarını vurgulayan Ali Karaduman, 10 yılda Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarının 3 kat arttığını söyledi. Karaduman, Türkiye’nin rüzgar ve güneş potansiyelinin çok yüksek olduğunu, devlet desteğiyle bu
potansiyele önümüzdeki 10 yılda ulaşılabileceğini ifade etti.

S&P Global VP Inovasyon Lideri Tom Raftery de Zirve kapsamında gerçekleştirdiği sunumda, yenilenebilir enerji santrallerinin artık daha ucuzladığını belirterek, elektrik fiyatlarının da rekabetçi hale geldiğini anlattı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.