25 yıl önce, 25 yıl sonra!

Bu bir tanıklık hikâyesidir. Sektörün tarihine küçük bir dipnottur. Yorum ve analiz okuyuculara bırakılmıştır…

Az sayılmaz, çeyrek asır önceydi; Türkiye’de reklam kraldı. Türkçeye “halkla ilişkiler” ismiyle kazandırılan mesleği icra edenler için “iletişimci” tanımı bile kullanılmazdı. İletişimde tek yol reklamdı.  Reklam sektörü ise henüz stratejik planlama departmanları ile tanışmamıştı. Medya planlama gibi bir uzmanlık alanının esamesi bile okunmazdı. Reklamın sadece “yaratıcı fikirle” ölçümlendiği ve bu sorumluluğu da o dönemdeki adıyla “metin yazarlarının” üstlendiği yıllardı. O dönemde ben de bir “metin yazarıydım”.

25 yıl önce, dönemin tüm metin yazarlarını ve reklam ajanslarını bir heyecan dalgası sarmıştı: “Kristal Elma” için düğmeye basılmıştı… İlk Oscar töreninin kahramanları olmaya hazırlanan Hollywood yıldızları gibiydik hepimiz… Sonuçlar açıklandı: Şoktaydım! Birden çok iş ile birlikte, kategoriler üstü en büyük ödülü alan reklamda da tek başına metin yazarı olarak benim adım vardı. Dönemin kısıtlı sayıdaki ana gazeteleri ve televizyonları röportaj yapmak için sıradaydı. “Meşhur olmuştum!!!” Annem o ilk ödül sonrası kesip sakladığı haberleri ve TV kayıtlarını hala özenle saklar. Sonrasında da Kristal Elma ödüllü pek çok işte imzam yer aldı ama annemde yarattığı etki ve heyecan bile giderek azalmıştı…

Bu süreçte Kristal Elma ödül törenine duyulan ilgi ve yüklenen anlam da farklı boyutlar kazandı… Tartışmalar, itirazlar, seçim kriterlerine yönelik kritikler çoğaldı. Bazı ajanslar bu yarışmaya katılmama kararı aldı. Seçim kriterleri daha az tartışmalı olmaya uluslararası yarışmalar öne çıkmaya başladı… Bütün bunlar doğaldı. Her alanda olduğu gibi evrilmeye, yenilenmeye ihtiyaç vardı.

İhtiyaç bu yıl karşılığını buldu. Kristal Elma bu yıl atağa kalktı ve gerçek bir “fark” yarattı. Bu farkı, “farklı bir ödül” töreni alternatifi yaratarak değil, içinde ödül töreninin de yer aldığı bir yaratıcılık festivaline dönüşerek yaşattı. Tüm iletişim disiplinlerini, her yaştan ve her iletişim disiplininden birey ve kurumları kapsayarak, yaratıcı endüstrilerin tümüne kucak açan bir ortam yarattı. Kristal Elma artık bu anlamda yepyeni bir ufuk ve boyut kazandı. Bize de bunu kutlamak düşüyor.

Figen İsbir / İDA Eski Dönem Başkanı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.