2020’yi düşünmek

Gözlerinizi kapatın ve şunu hayal edin: Cep telefonuna sahip olan insanların, evinde şebeke suyu olan insanların sayısından fazla olduğu, nüfusun yarısından fazlasının internete erişebildiği, milenyum kuşağının iş gücünün neredeyse yarısını oluşturduğu, alışverişlerin tamamen mobilden yapıldığı bir dünya… Yepyeni, bambaşka bir gerçeklikten söz ettiğimi düşünseniz de aslında tüm bu dönüşümlerin gerçekleşmesi oldukça yakın. 2020 yılına kadar dünyanın yarısından fazlasının internete bağlanacağı ve çoğu gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 3 milyar daha insanın akıllı telefona sahip olacağı öngörülüyor.

Yeni bir “sadece mobil” neslin yetiştiği bu dönemde mobilin oynadığı merkezi rol, gelişmekte olan ülkelerde de hızla güçleniyor. Afrika’da yaptığımız bir araştırmada her dört kişiden biri dünyayla bağlantıda kalmak için yemek yemekten vazgeçebileceğini, her üç kişiden biri ise interneti benliklerinin bir uzantısı olarak gördüklerini söylüyor. Kuzey Amerika’da neredeyse her iki kişiden biri cep telefonlarından uzak kalmamak için tatillerini bile erteleyebileceklerini belirtiyor. Nijerya’da ise insanların %70’inden fazlası, daha fazla insan telefonlarıyla internete bağlandıkça toplumun daha adil ve eşit hale geleceği konusunda hemfikirler.

Dünyanın her yerinde insanlar sosyoekonomik alanda mobil erişimi önceliklendiriyor ve mobil, fiziksel ve dijital dünyalarımız arasındaki sınırları kaldırıyor. Hasattan önce hava durumunu kontrol etmek isteyen çiftçiler, çocuk hastalıklarıyla ilgili bilgi edinmek isteyen anneler ve daha pek çokları artık bu bilgilere mobilden hızla ulaşabiliyor. Mobilin tüm bu olumlu etkileri sayesinde sadece 18 ay içinde daha bağlantılı ve çok daha heyecan verici bir dünya bizi bekliyor.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.