2020’nin Iilk 3 pazarlama öngörüsü

Üyesi olduğumuz Dünya Reklamverenler Federasyonu(WFA), her yıl olduğu gibi bu yıl da 2020 öngörülerini açıkladı.

11 maddeden oluşan listenin ilk 3’ü, ülkemizde de önemli gündemlerimiz arasında; Birinci madde, Cannes Festivali’ne kadar gelen “Kitlesel İsyan”, 16 yaşındaki Greta Thunberg’in dünya liderlerini geleceğini çalmakla suçlamasının ardından elbette ki “İklim Değişikliği”. Artık markalar için İklim Değişikliği’nden bahsetme zamanının geldiği vurgulanıyor.

İkinci madde, RVD’nin öncelikleri arasında yer alan, Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulumuzun, iki yıldır reklamlarda yansıtılan cinsiyet rollerini eşitlikçi ve çoğulcu bir noktaya getirmek için; Tanımla-Etkile-Dönüştür prensiplerinden yola çıkarak yaptığı çalışmaların bir adım sonrasını, “Cinsiyetin ötesine geçmeyi” öngörüyor. Birçok markanın, reklamda ilerici cinsiyet tasvirlerini teşvik etmekte büyük çaba gösterdiğine tanık oluyoruz. Yalnız cinsiyet klişeleri sadece kadının içinde olduğu bir boşlukta durmuyor; ırk, etnik köken, cinsel yönelim, fiziksel aktivite, sosyal sınıf ve eğitim gibi başka tanımlarla iç içe geçiyor. Markalar, toplumu tüm çeşitliliğiyle tasvir etmeli, gün geçtikçe daha da ileri taşımalı. 2020, ilerici çalışmaların yaygınlaştığı bir yıl olsun.

Gıda Sektörü’nün 2020’de de yoğun şekilde eleştiri oklarının hedefinde olacağını öngören üçüncü madde, Dünya Sağlık Örgütü’nün yakın takibe aldığı gıda firmalarını zor günlerin beklediğini söylüyor. Yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerin sigara paketlerindeki gibi “sağlığa zararlıdır” siyah uyarı etiketleriyle satılması gerektiğini söyleyen “Şili Modeli” tüm Latin Amerika’da yangın gibi yayılmakta. Buradan ilham alarak, daha fazla ülke ihtiyati tedbirler getirerek, beslenme kriterlerine uymayan yiyeceklerin satışı ve reklamıyla ilgili yasakları artırabilir. Türkiye’de de son çalışmaları RVD olarak yakından takip ediyoruz, sektöre pozitif etki yaratmak için yetkili mercilerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Yeşim Koçyiğit
Reklamverenler Derneği Genel Sekreteri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.