2016 fırsat yılı olacak

RD Başkanı Kayhan Şardan, iki seçim birden geçirilen bir yıl nedeniyle sektörün beklenen büyüklüklere ulaşamadığına ama 2016’nın uzun süre sonra ilk fırsat yılı olacağına dikkat çekiyor.

Neredeyse seçimle başlayıp seçimle biten bir yılı geride bıraktık. Reklamcılık açısından, tek bir seçimin olduğu yıllar dahi, olası farklı sonuç ihtimalleri nedeniyle, temkinli geçen yıllardır; bu yıl sektör olarak iki seçime birden şahitlik ettik. Markalar her zaman iletişim planlarını seçim yılları daha farklı ele alır, reklam ajansları bu planlar doğrultusunda yıllık operasyonel planlarını gözden geçirmek zorunda kalırlar ve yıl boyunca çok temkinli davranırlar.

Sektörün büyüklüğünü yansıtan en önemli verilerden olan medya harcama raporlarına baktığımızda, siyasi partilerin seçim sebebiyle yaptığı harcamaları bir yana koyarsak 2015 yılının reklamcılık sektörü açısından arzu ettiğimiz büyüklüklere eriştiğimiz bir yıl olmadığını söyleyebiliriz.

Aslında bu seçimlerle geçirdiğimiz üçüncü yıldı ve sonunda uzun bir seçimler dönemini tamamlamış olduk. Bir sonraki seçimlere kadar önümüzde uzun yıllar var; bu yılların ilki de 2016.

İyi fikirler üretmenin tam zamanı

Türkiye’nin tüm sektörlerinin üretim çarklarının tekrar dönmeye başlaması ve büyüme oranlarının her zaman arzuladığımız çift haneli rakamlara çıkması için 2016’nın ilk fırsat yılı olması en büyük dileğimiz.

Kendi sektörümüzün de tüm paydaşlarının, makro gelişmelerin yarattığı dalgalanmalara harcadığı enerjisini tekrar daha “iyi fikirler” üretmek ve onu en iyi şekilde uygulamak için kullanmaya başlamasının artık tam zamanı.

2015’te neler yaptık?

Reklamcılar Derneği olarak kurulduğumuz günden beri “iyi fikir” ve “ilkeli çalışma şartları” konuları her zaman ilk önceliklerimiz olmuştur. Konkur ilkeleri konusunda Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği olarak yaptığımız çalışmaların, özellikle 2016 yılındaki yeni işbirlikleri için yol gösterici bir kaynak olmasının sektörün gelişimi açısından çok önemli olduğunu düşünüyor ve bu konuda her iki dernek olarak omuz omuza verip çok önemli adımlar atmayı planlıyoruz.

Geçtiğimiz yılın sektörümüz açısından en önemli etkinliklerinden biri de 27. Kristal Elma Festivali’ydi. Tüm zamanların en yüksek yarışma başvurusu rakamına ulaştığımız 2015 yılında, hem dijital iletişim kanallarındaki reklamların büyümesi hem de tüm sektör geneline yayılan yeni nesil işler sayesinde, keyifli ve başarılı bir 3 günü geride bıraktık. Yeni dönemde hedefimiz hem festivalin hem de yarışmanın artık bölgesel katılıma açılması. Uluslararası katılımcıların da ilgisini çekecek yeni içerikler ve onların ülkelerinde yapacağımız iletişim bu yılın en önemli Kristal Elma planlarının başında geliyor.

Özetle, ülke olarak içeride ve dışarıda kavgayı bırakıp, bir an önce büyük bir devlet olarak el birliği ile çalışmaya hem de çok çalışmaya devam etmemiz gereken yeni bir yıl başlıyor. Kavgayla kaybedecek bir saniyemizin bile kalmadığı bu yeni yılda herkese barış, sağlık ve huzur dolu bir yıl diliyorum.

Kayhan Şardan

Reklamcılar Derneği Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2016 sayısında yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.