artwork

17 STK, 1 Platform ve UBUNTU

2 sene önce

0

Belki çok yakın gelecekte olmayabilir ancak umudumuz bir gün her şeyin biteceği yönünde. O gün geldiğinde, geriye dönüp baktığımızda, yapmamız gerekenleri yaptık mı? Bu soruya içtenlikle cevap verebilmek, evet demek istiyoruz. Birey, kurum, sektör olarak çaba gösterdik mi sorusuna en anlamlı ve ölçülebilir yanıtımız STK’lar ile bir araya gelerek yönettiğimiz sürecimiz olacak. Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin açılış konuşmasında Cem Seymen’in işaret ettiği gibi kendi dünyamızdan çıkarak, cesaretle, başkalarına elimizi uzatmak ve STK’lar ile çalışmak çok kıymetli oldu. Bu bulanık dönemde DPİD’in içinde yer aldığı 17 STK ve bir platform, sektör tarihinde ilk kez bu denli amaç odaklı, işbirlikçi bir tutum benimseyerek sektör sorunlarına çözüm bulmak ve farkındalık yaratmak için bir araya geldi. Tüm meslek kuruluşları, odalar, birlikler, ilgili bakanlıklar ziyaret edilerek sorunlar ve çözüm önerileri dile getirildi.

Verinin ne denli önemli olduğu bu süreçte bir kez daha anlaşıldı. Veri, üretkenliği artırmanın, müşteri eğilimlerini ve değişen nesil tercihlerini anlamanın ötesinde sektörel verilerin toplanması, kategorize edilmesi, sürdürülebilir kaynakların sağlanması ve hatta yeni dönem doğrudan pazarlama endüstrisi trendlerinin belirlenebilmesi için gerekli. Güzel bir Afrika felsefesi olan UBUNTU, bu dönem çok revaçta. “Ben yerine BİZ” demek. 17 STK, 1 Platform, her bir üyesinin sorumluluğunu taşıyarak, BİZ’in sorunlarını dile getirdi. Güç birliği, amaç birliği yaptı ve sektörün sesini daha güçlü bir şekilde dile getirmeyi sağladı.

Bir gün her şey bittiğinde, takım çalışması yaptık, ortak amaç için çalıştık, veri kategorize ederek verimliliği artıracak yollar bulduk, ekiplerimize ve sektörümüze liderlik edecek şekilde sorumluluk alarak süreci yönettik diyebilmek istiyoruz. Birlikte cesaretle kuralları yeniden yazmaya başladık.

Elmas Özler

DPİD Asbaşkan

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.