Özel günler ve karın ağrısı

Birkaç yıl öncesine kadar reklam yazarıydım. Her yıl birkaç kez karnıma “özel günler ağrıları” girerdi. O özel günler değil. Anneler Günü, Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, yılbaşı… Ajanslarda bu dönemlerde en çok kullanılan kelime “Yapıldı” oluyor sanırım. Biraz düşününce, aslında özel gün iletişimi çalışmalarında bu kelimenin kullanımını azaltmanın bir yere kadar mümkün olduğunu görüyorum. Eğer reklamveren bahsi geçen özel günü sahiplenir, duruşuyla destekler, ortaya gerçek bir vizyon koyarsa, her yıl yeni bir kampanya fikri düşünmek yerine var olan fikrin farklı boyutlara taşınması mümkün. Filli Boya Kadınlar Günü filmleri ve Koç Holding 10 Kasım iletişimleri bu anlayışın iyi örnekleri. Peki bir özel günü gerçek anlamıyla sahiplenmek, bir gün kutlamak yerine markanın omurlarından biri haline getirmek kolay mı? O kısım tartışılır. Biz de bu sayımızda ajans, marka, akademisyen ve iletişim danışmanı gibi pek çok noktanın uzmanlığını bir araya getirdik, farklı görüşlerle tartışmayı başlattık. “Sadece bana ait bir özel gün istiyorum” diyenlerin gönüllerince seçim yapmaları için de dolu dolu bir “Sahiplenilebilir Özel Günler Takvimi” hazırladık.

Bu ay içerik ortağı olarak Turkcell tarafından düzenlenen Teknoloji Zirvesi ve WPP tarafından gerçekleştirilen CoFuture İnovasyon Festivali’ndeydik. Sayfalarca içerik ve binlerce fotoğraf dışında, CoFuture’dan özel bir röportajla döndük. Wavemaker Global Strateji ve Ürün Yöneticisi Nick Vale’le çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bir diğer röportaj da Campaign Couch için yapıldı. Domino’s Pizza ve Alametifarika, Lift Content Factory’de konuğumuz oldu. Domino’s’un “Ekmek Arası” iletişimini enine boyuna konuştuk.

Bu sayımızda dosya konusu olarak Türkiye’de Esporun gelişimi ve geleceği hakkında sektörün önemli oyuncularından görüş aldık.

İstanbul Dışı bölümümüzde Mandal Ajans, Yurt Dışı bölümümüzde ise Sinem Vardarlı Schenato bulunuyor. Handmade sayfalarımızı Aybars Gürlü hazırladı. Ayrıca Erkan Kaya’dan kahramanlarını, keşfettiğimize çok memnun olduğumuz Berkay Dağlar’dan da çalışmalarını dinledik.

Kapak tasarımımız için Tribal Worldwide İstanbul’dan Alican Kılıçoğlu ve Hakan İhtiyaroğlu’na teşekkür ederiz. Gönderdikleri alternatifler arasından seçim yapmakta zorlandık.

Herkese keyifli okumalar dileriz!

 

İnci Vardar

Kıdemli Editör

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.