Hedefimiz uzun soluklu iş birlikleri

IPG Mediabrands firmaları bünyesinde, pazarlama iletişimi konusunun içine giren tüm alanlarda ve olası tüm veri toplama yöntemlerinde bir “araştırma ajansı” olarak hizmet veren Mediabrands Insights’ın Genel Müdürü Melis Tufur sektörde 20 yılı aşkın süredir araştırma disiplinlerinde çalışan bir isim. Araştırma şirketi değil araştırma ajansı olduklarının altını çizen Tufur, yöntemlerini “Sorunu tespit et, çözümüne ilişkin önerilerde bulun ve takipçisi ol. Bu bir ajans refleksidir, bu yaklaşım bizi tüm sektörden ayrıştırıyor” şeklinde ifade ediyor.

Müjde Bayindir MBI ne zaman kuruldu? Operasyonel ekibinizden bahsedebilir misiniz?

Melis Tufur Mediabrands Insights’ın Türkiye bacağı Haziran 2016’da kuruldu. Bundan önceki dönemde zaten IPG şirketlerinin faaliyet gösterdiği 130 ülkeden fazla pazarda MBI faaliyet gösteriyordu. Türkiye’de network’ün biraz önünde daha bağımsız bir yapı kurguladık, Ama IPG’nin grubunun sinerjisinden faydalanacak. Burası bir araştırma/analitik hizmetleri veren bir firma olarak konumlandırıldı. Türkiye faaliyetlerimizi Mediabrands Insight veya Mediabrands Analytic olarak konumlandıracağız. Resmi lansman sürecimiz henüz başlamadı.

Ekipte benim dışımda iki tane senior düzeyde arkadaşımız var. Biri sosyolog ve antropolog, saha araştırmalarımızın başında bir yöneticimiz. Diğeri ise strateji ağırlıklı servis verecek. Bu iki yöneticinin de altında üçer kişilik ekipleri var. Burada şöyle güzel bir avantajımız da var: Grup bünyesindeki stratejistlerle de bir arada çalışabiliyoruz. Bünyemizdeki tüm diğer firmalarla dirsek temasıyla birlikteyiz.

Müjde Bayındır MBI tam olarak ne yapar ve rakiplerinden farkı nedir?

Melis Tufur Farkındaysanız araştırma şirketlerinin çalışma alanı değişiyor. İletişimden kaynaklanan devrim, pazarlama dünyasındaki birçok taşı yerinden oynattı. Bu da araştırma sektörüyle paralel ilerliyor. Biz de aslında onu temsil eden ve bir iletişim grubunun içinden yeşermiş bir yapıyız. Çoğu zaman büyük network’ler bir araştırma şirketi satın alıyor veya bünyesine sonradan katıyor. Burada biraz tersinden bir gelişim var. Bu bünyenin içindeki bir uzmanlık zaten araştırma şirketi olarak yeniden konumlanıyor. Şirketin sadece global bir bakışı yok, bizim yerel birikimimizden de faydalanıyor. Bu da önemli, çünkü Türkiye’de global-butik bir yapı yok.

IPG grubunun da Mediabrands Analytics isminde 12 kişiden oluşan uluslararası bir ekibi var. Sadece iş analitiği üzerine odaklanan bir takım. Londra’dan yönetilen, Polonya’da çalışan bir ekip bu. Biz de onlarla dirsek dirseğe çalışacağız.

Başka bir aracımız da sosyal medya analitiği. Antropolojiyle analitik arasında bir yerde duruyor. Oradaki söylemi analiz eden ve raporlayan bir ekibimiz var. Sosyal medyayı uluslararası bir araştırmayla takip ediyoruz. Markalarımız ya da onların problemleri ya da merak ettikleri konular çerçevesinde aramalar yapıp en uygun markadan tutun da reklam çalışmış mı, en azından sosyal medya bağlamında amaçları iş hedeflerine ulaşmışlar mı, bunu test etme imkânımız var. Webnografi alanında da fark yaratacağımızı düşünüyorum.

Üçüncü ayrım noktalarından biri de strateji. Stratejik yaklaşımınız önemli. Biz müşteri profilimizin bizimle sadece proje bazlı değil de, süreklilik içeren çalışmalarla da, aynı anda çok yönlü projelerle de olmasını ümit ediyoruz.

Müjde Bayındır Butik yapıda olmanızın ne gibi avantajları var?

Melis Tufur Müşterinin iş hedeflerini daha iyi anlamamıza yarıyor. Butik yapı, projelerin derinliğini artırıyor. Diğer araştırma yatırımlarına da bakma imkanı veriyor. Müşterinin başka projelerine ve sorunlarına bakma fırsatımız oluyor. Ama bence en önemlisi müşterinin pazarlama hedefini, ihtiyacını doğru tespit edip ona doğru yön gösterebilmek. Çünkü müşterinize odaklanabiliyorsunuz.

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Aralık 2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Yorumlar (0/0)

Güvenlik kodunu hatalı girdiniz.


Input symbols

EN ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI Tüm Köşe Yazarları