Tüm zamanların en çok izlenen 20 reklam filmi

 Haber 02 Ağustos 2012 Campaign Türkiye

Bir reklamın başarısını ölçmenin birçok yöntemi var. Ancak günümüzde reklamın başarısını ölçmenin en kolay ve görünür yolu Youtube'daki izlenme sayılarına bakmak oldu. Bu bağlamda, Ad Week dergisi tüm zamanların en çok izlenen 20 reklam filmi için bir liste hazırladı. Listede 30 yıl önce yayınlanan bir reklam da üç ay önce yayınlanan bir reklam da yer alıyor. İşte o liste:

1- Angry Birds: Trailer 75 milyon izlenme

Tüm dünyada çıktığı andan itibaren büyük ilgi gören Angry Birds, tanıtım filmiyle de büyük ilgi gördü. Oyunun başlangıç hikayesinin anlatıldığı tanıtım filmi şu ana kadar yaklaşık 75 milyon kez izlendi.

 

2- Evian: Roller Babies 58 milyon izlenme

Evian'ın yaptığı bu reklamın üzerinden üç yıl geçse de reklam filmi hala aylık bir milyon izleyici tarafından izleniyor. Reklam filminin bu kadar başarılı olması bazı çevrelerce ilginç karşılansa da filmi çeken Fransız reklam ajansı BETC, başarıda 'old-school rap' ve bebek ögelerinin bir araya gelmesinin kilit rol oynadığını belirtiyor.

 

3- Volkswagen: The Force 54 milyon izlenme

Volkswagen 2011 yılında yeni Passat modeli için yayınladığı reklam filmi kısa sürede büyük beğeni topladı ve şu an 54 milyon kez izlendi. İlginç konusuyla dikkat çeken reklam filmi, gelecekteki reklamcılık için çıtayı yükseğe çıkardı.

 

4- Pepsi: Pepsi Generation 44 milyon izlenme

1984 yılında yayınlanan reklam filminde Michael Jackson ve geçici olarak tekrar bir araya gelen Jackson Five grubu yer alıyor. BBDO'nun hazırladığı kampanyada Michael Jackson'ın genç halini görebilirsiniz.

 

5- Old Spice: The Man Your Man Could Smell Like 42 milyon izlenme

Wieden+Kennedy'nin 2010 yılında hazırladığı Old Spice kampanyası, reklam filmindeki Isiah Mustafa'nın kadınlara selam verme şekliyle bir fenomen haline gelmişti.

 

6- Pepsi: Kung Fu 37 milyon izlenme

2002 yılında Fransız reklam ajansı CLM BBDO'nun çektiği reklam filmi, Tibet'teki bir tapınağa eğitim almak için giden bir çocuğu konu alıyor; ama çocuğun final sahnesiyle yüzleşmesi gerekiyor. Reklam filmindeki çocuk karakteri Avatar: The Last Airbender çizgi film serisinden alıntılandı.

 

7- T-Mobile: Dance 35 milyon izlenme

Saatchi & Saatchi'nin Londra'da çektiği bu reklam filmi kuşkusuz flashmob'u dünya çapında popüler hale getirdi.

 

8- Axe: Billions 35 milyon izlenme

BBH London tarafından 2006 yılında çekilen reklam filminde tropik adada yer alan kadınlar Axe deodorantın kokusunu alarak onu sıkan adamı bulmaya çalışıyorlar.

 

9- World of Warcraft: Chuck Norris 31 milyon izlenme

Günümüzde internet fenomeni haline gelen Chuck Norris, World of Warcraft'ın geçen yıl çekilen reklam filminde yer aldı ve reklam filmi internette kısa sürede büyük ilgi gördü.

 

10- T-Mobile: Royal Wedding 26 milyon izlenme

Saatchi & Saatchi tarafından hazırlanan reklam filmi 2011 yılında evlenen Prens William'ın evlilik töreninden ve Four Weddings and a Funeral filminden esinlendi. Reklam filmi Londra'daki St. Bartholomew Kilisesi'nde çekildi.

 

11- DC Shoes: Ken Block's Gymkhana Five 24 milyon izlenme

DC Shoes için hazırlanan reklam filminde profesyonel ralli sürücüsü Ken Block, San Francisco sokaklarında ralli yapıyor. 9 Temmuz'da yayınlanan reklam filmi aradan bir ay geçmemesine rağmen şimdiden en fazla izlenen reklamlar arasına girdi.

 

12- Modern Warfare 3: The Vet & The Noob 22 milyon izlenme

Satışa çıktıktan kısa bir süre sonra 1 milyar dolar gelir elde eden Modern Warfare 3 oyunu için çekilen reklam filminde Jonah Hill ve Sam Worthington gibi aktörler yer aldı.

 

13- M&Ms: Just My Shell 21 milyon izlenme

Bu yıl BBDO New York tarafından çekilen reklam filminde LMFAO'nun bir şarkısı kullanıldı. Yayınlanan reklam filmi ABD'deki reklam listelerinde 5. sırada yer almıştı.

 

14- Nike: My Time Is Now 20 milyon izlenme

EURO 2012 için çekilen reklam filminde dünyaca ünlü futbolcuların yanı sıra NBA yıldızı LeBron James de yer almıştı.

 

15- Acura: Transactions 18 milyon izlenme

1998 yılından beri televizyonlara çıkmayan Jerry Seinfeld, bu reklam filminde yer alarak kalabalıkları peşinden yeniden sürükleyebileceğini gösterdi. Büyük beğeni toplayan reklam filmi bu yıl RPA tarafından hazırlandı.

 

16- Kia: Dancing Hamsters 18 milyon izlenme

David&Goliath'ın hazırladığı reklam filminde LMFAO'nun Rock Party Anthem müziği kullanıldı ve hamsterlara ilginç bir uyum ortaya çıktı. Reklam filminin yönetmenliğini ise Johnny Cash'in 'Hurt' şarkısının klibini çeken Mark Romanek yaptı.

 

17- Samsung: Extreme Sheep Art 17 milyon izlenme

Samsung, LED televizyonları için hazırladığı kampanyada Gallerli koyun gütme şampiyonu Gerry Lewis'e yer vererek ilginç bir reklam filmi ortaya çıkardı.

 

18- Honda: Matthew's Day Off 16 milyon izlenme

RPA'nın Honda için hazırladığı reklam filmi 1980 yılında gösterimde olan Ferris Bueller's Day Off filminden esinlendi ve kısa sürede büyük ilgi gördü.

 

19- Chrysler: Burn Of Fire 15 milyon izlenme

Wieden+Kennedy'nin hazırlamış olduğu ve ünlü rapçi Eminem'in de yer aldığı reklam filmi 2011 yılının en çok izlenenler arasına girmişti.

 

20- Dove: Evolution 15 milyon izlenme

Dove'un yayınladığı reklam filmi, bir modelin saç ve makyajının hazırlanışını ve çekilen fotoğrafını fotoşopla nasıl düzenlendiğini gösteriyor. Sadece 50.000 dolara hazırlanan reklam filmi dünya çapında büyük ilgi topladı ve Cannes'dan iki Grand Prix aldı.

Yorumlar (0/0)

Güvenlik kodunu hatalı girdiniz.


Input symbols

EN ÇOK OKUNANLAR