Cornetto'dan Türkiye gençliğinin aşk haritası

 Haber 08 Ocak 2014 Yiğit Kaytmaz

Cornetto, Türkiye gençliğinin aşk haritasını çıkardı. Türkiye genelinde 50 farklı üniversitede yaşları 16 ile 24 arasında değişen 1377 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre erkekler aşka daha pozitif bakarken, kadınlar aşkın daha gerçekçi ve olumsuz yanlarını da görebiliyor. Araştırma şirketi Youth Republic tarafından hazırlanan Cornetto Aşk Araştırması, Türkiye'de kadın ve erkeğin aşka bakış açıları hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

Detaylı sonuçlarına çok yakında www.askharitasi.com adresinden ulaşılacak olan araştırmada öne çıkan detaylar şu şekilde:

- Erkekler aşkı mutluluk, eğlence, gülümseme gibi pozitif değerlere dayandırıyor.

- Kadınlar, aşkın ayrılık, kavga ve keder gibi olumsuz yanlarını görebiliyor.

- İlişkide kendini mutlu edilmesi gereken kişi olarak konumlayan kadın için güven duygusu ve heyecanı aynı anda yaşamak önem taşıyor.

- İlişkide en çok neye önem verirsin sorusuna kadınların %71'i maddi durum ve kariyer yanıtını verdi. Erkeklerde bu oran %40.3.

- Kadınların %63'ü ilişkiye gerçekçi ve daha ben merkezli yaklaşırken erkeklerin %66'sı "biz" odaklı bir yaklaşım sergiliyor.

- Facebook her iki taraf için de kıskançlığa neden olan etkenlerin başında. Kadınların yüzde 56.6'sı ilişkide oldukları kişinin Facebook ve Twitter profilini erkeklere oranla daha sık kontrol ediyor. Kadınlar bu platformlarda aşklarının dile getirilmesini istiyor.

- İlişkide oldukları karşı cinsin sosyal medya hesaplarını kontrol eden erkek oranı ise %50.7.

- Kadınların %62.5'i sevgilisine şifresini vermeyi reddediyor. Erkekler ise %58'lik oranla şifre paylaşımına daha yatkın.

- Araştırma sonucunda 7 farklı aşık profili oluştu. Tek bir kişiyle aşk, güvenilir ve uzun ilişki yaşayan kişileri Romantik Aşık (%17), birden fazla aşkı aynı anda yaşayan kişilere Şıpsevdi (%12), sadakate önem verenlere Sadık Aşık (%16) hayatta sadece bir kez aşık olunabildiğine inananlara Duygusal Aşık (%16) adı verildi. İlişkide rasyonel bir duruş sergileyen kişilere Stratejik Aşık (%13) hayatı boyunca hiç aşık olmamış kişilere Aşk Arayan (%8)  ve ilişkilerini tutku ve bağımlılık üzerine kurgulayanlarıysa Tutkulu (%11) aşıklar olarak sınıflandırdı.

 

 

Yorumlar (0/0)

Güvenlik kodunu hatalı girdiniz.


Input symbols

EN ÇOK OKUNANLAR